Активна Категорија

Македонија

Реакција на Национален парк „Маврово“ на протестот на жители на регионот на Горна Река

Управата на Јавната Установа Национален Парк Маврово – Маврови Анови поврзано со јавно изразениот револт на ден 08.06.2023 година, во периодот од 10,00 – 10,30 часот на Регионалниот пат Гостивар – Дебар од страна на здружението за

Запленети 120 килограми режан тутун и 19.000 парчиња цигари за кои не била платена акциза

- Полициски и царински службеници запленија 120 килограми режан тутун и 19.000 парчиња цигари, за кои не била платена акциза во износ од 250.000 денари, информираат вечерва од Министерството за внатрешни работи. - Полициски службеници

Поплавени над 60 објекти во невремето во Делчево и околината

- Поплавени повеќе од 60 објекти во населбата Пролет и на улицата „Индустриска“ се последиците од невремето проследно со град што денеска го зафати Делчево и околината во периодот од 16:30 до 18:20 часот, информира Центарот за управување

Бојан Маричиќ: “Подготвени сме за работни групи со опозицијата за имплементација на идејата за…

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ вели дека премиерот Димитар Ковачевски имал јасна позиција и понуда до опозицијата – веднаш да се гласа за потребата за отворање на Уставот, потоа да се формира и Влада во која ќе учествува и

ФОТО | Големо невреме со град во Делчево и околината – поплавени голем дел од подрумските…

Невреме со пороен дожд, врнежи од град и грмежи попладнево ги зафати Делчево и околните населени места. Поројниот дожд поплави голем дел од подрумските простории и предизвика потешкотии во одвивањето на сообраќајот. Врнежите од град со

Ристо Пенов: “Управувањето со отпадот сѐ уште голем предизвик кај нас“

„Управувањето со отпадот сѐ уште е голем предизвик кај нас, уште повеќе што во оваа област спроведувањето на европските директиви бара ангажирање на големи финансиски ресурси, но и знаење. Затоа е важно да се аплицираат нови решенија,

Кривична пријава за злоупотреба на службена положба против директорка на градинка во Штип:…

СВР Штип до надлежното Основно јавно обвинителство, поднесе кривична пријава против Н.М. (39 г.) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „попречување на

ФОТО | Бујар Османи на состанок на Глобалната коалиција за борба против Исламската држава: “Северна…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денес учествуваше на министерскиот состанок на Глобалната коалиција против транснационалната терористичка  организација Исламска држава (ИД), што се одржа во саудискиот главен град во Ријад во

ФОТО | Артан Груби на средба со Ерик Мејер: “Подготвени сме за секаква одлука за консензуално…

Последните политички случувања во земјата, процесот на уставни измени, патот на евроинтеграциите, како и почетокот на работата на Коридорите 8 и 10Д, беа во фокусот на разговорите на денешната средба на првиот вицепремиер и министер за

Уапсен Македонец кој пред 24 години извршил страшно злосторство во Швајцарија – 65-годишниот…

Маж по потекло од Северна Македонија е осуден во швајцарскиот град Била за убиство извршено пред 24 години. Судот го осудил Македонецот (65 г.) на 18 години и три месеци затвор за убиство и обид за убиство при грабеж во јуни 1999