Активна Категорија

Македонија

Вицепремиерот Битиќи покровител на МЕФ Енергетски форум 2023

- Енергијата и економијата се длабоко поврзани. Едното не може да расте и да се развива без другото и затоа, изборите што ги правиме во енергетскиот сектор денес, ќе имаат големо влијание врз иднината на нашите економии и врз

Мицкоски прифаќа лидерска средба , но нема да се согласи за промена на Уставот

- Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на трибина во Делчево истакна дека повеќе од 80 проценти од македонскиот народ е против прифаќање на како што вели, бугарскиот диктат, и дека партијата нема да се согласи за промена

Универзитетот во Тетово го поништи огласот за избор на ректор и ќе објави нов

- Одделението за протокол и односи со јавноста Универзитет во Тетово соопшти дека на денешната седница на нивниот Сенат било одлучено да се поништи тековниот оглас за избор на ректор од 18 мај 2023 и да се распише нов. Според

Османи во Братислава се сретна со специјалниот пратеник на Франција за Украина, Ејброн и со…

- Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска имаше повеќе средби со учесници на Форумот за безбедност ГлобСек во Братислава, меѓу кои и со Пјер Ејброн, специјален пратеник на Франција за обнова и помош на Украина, од француското

Бигорски манастир: Константинопол, град-цивилизација, каде нашиот народ го примил светото…

- Денеска 570 години после физичкото освојување на Константинопол од страна на османлиските завојувачи, Бигорската свештена ббител повторно со благодарност си спомна за градот од каде, како што велат, нашиот народ го примил светото

АХВ: Досега нема ниту една увозна пратка со домати позитивна на пестициди

- Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ги демантира изнесените ставови на денешната прес-конференција на Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ, на која обвинува дека надлежните државни органи дозволиле увоз на небезбеден зеленчук со

Стево Пендаровски не размислува за втор мандат поради ‘срав’ од Оливер Спасовски !?…

„Засега не размислувам за втор мандат и никогаш не сум калкулирал со поддршката за нов мандат“, изјави претседателот Стево Пендаровски на денешната прес-конференција. „Пред некој ден направив четири години мандат, македонската јвност

“НИЕ САМИ ЌЕ СЕ БЛОКИРАМЕ!“ – Стево Пендаровски порача: “Ставот на опозицијата за уставните…

„Ставот на опозицијата за уставните измени значи дека ние сами себе ќе се блокираме на 1. декември за евроинтеграциите, а тоа е причина за загриженост кај нашиот стратешки партнер САД“, вели претседателот Стево Пендаровски.  На

СЕ ВРАЌА ЛИ ДНЕВНАТА ЕФТИНА ТАРИФА НА СТРУЈАТА !? Марко Бислимоски уверува: “Ќе искористиме се што…

„Не сум приврзаник на каква било промена, односно зголемување на цената на електрична енергија. Се што постои како можност и тоа што го имаме на располагање ќе го искористиме за да можеме уште повеќе да ја релаксираме ситуацијата со цената

Премиерот Димитар Ковачевски дециден: “Ќе ги предложам сите потребни одлуки Северна Македонија да го…

„Ќе ги предложам сите потребни одлуки Северна Македонија да го продолжи својот пат во остварување на втората стратешка цел -  членство во Европската унија. Се надевам дека сите политички партии во државата, сите претставници на народот,