Активен Таг

Жозеп Борел

Жозеп Борел го “спушти“ Доналд Трамп на земја: “НАТО не може да зависи од расположението на…

„НАТО не може да биде воен сојуз кој зависи од расположението на претседателот на САД“, посочи денес високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Жозеп Борел, во врска со изјавата на поранешниот претседател

Жозеп Борел: “ЕУ ја поздравува Резолуцијата на СБ на ОН за осуда на нападите на Хутите врз бродовите…

Одржувањето на слободата на пловидба во Црвеното Море е од витално значење за слободниот тек на глобалната трговија и регионалната безбедност, наведува високиот претставник на ЕУ во писмената изјава по повод усвојувањето на Резолуцијата

Драматично предупредување за најлошото сценарио: “Целиот Блиски Исток може да заврши во пламен!“

Меѓународната заедница мора да наметне решение за конфликтот меѓу Израел и Хамас бидејќи двете страни не можат да се договорат.  „Верувам дека во овие 30 години научивме дека решението мора да се наметне однадвор затоа што двете страни

ЖОЗЕП БОРЕЛ ПРИСТИГНА ВО СКОПЈЕ И УПАТИ ОСТРА ПОРАКА ДО СЕРГЕЈ ЛАВРОВ – “Да му каже на…

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, пристигна во Скопје по повод 30. Министерски состанок на ОБСЕ кој официјално започнува утре со почеток од 10:00 часот и ќе трае до 1. декември.

Жозеп Борел: “Без држава Палестина, нема да има мир за Израел“

Без држава Палестина нема да има мир и безбедност за Израел, порача во понеделник високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел. Во своето обраќање на осмиот министерски форум на ЕУ за

ЖОЗЕП БОРЕЛ БАРА ИТЕН БРЕКИН НА ОГНОТ – “Европската унија врши притисок врз двете страни,…

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, денес изјави дека резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за хуманитарните паузи во Појасот Газа мора да се спроведе и повика на итен прекин на

ЖОЗЕП БОРЕЛ Е ЗГРОЗЕН ОД ТОА ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ПОЈАСОТ ГАЗА – “Законите на војната мора…

Првиот човек на европската дипломатија Жозеп Борел изјави дека е „згрозен“ од бројот на жртвите во израелскиот воздушен напад во бегалскиот камп „Џабалија“ во северниот дел на Појасот Газа, додавајќи дека законите на војната и хуманоста

Жозеп Борел: “Лага е дека Германија ја откажува помошта за Палестинците“

Првиот човек на европската дипломатија, Жозеп Борел, ги претстави најновите информации за тврдењата дека блокот ја намалува помошта за Палестинците. Жозеп Борел вели дека во заедничката изјава со ЕУ, земјите од Персискиот Залив се

ДЕНЕС ПРВА СРЕДБА НАДВОР ОД ЕУ И ТОА ВО УКРАИНА – Жозеп Борел ги повика шефовите на…

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Жозеп Борел, ги покани министрите за надворешни работи на земјите-членки на средба во Киев, Украина, што ќе биде прва ваква средба надвор од границите на ЕУ.

ГОЛЕМА НАДЕЖ ЗА УКРАИНЦИТЕ – Пристигна важно ветување за Украина од ЕУ

Европската унија ќе продолжи да обезбедува и да ја зголемува финансиската помош за Украина без оглед на тоа што се случува во Соединетите Американски Држави, бидејќи смета дека конфликтот во оваа земја е егзистенцијална закана само по