Активен Таг

Жозеп Борел

Борел: “Партнерството меѓу Русија и Кина има ограничувања!“

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија Жозеп Борел изјави дека руско-кинеското партнерство има граници и дека Европа треба да ги поздрави сите обиди на Пекинг да се дистанцира од Москва. Борел

ВО ЖИВО: Заврши првиот дел од трилатералот разговор помеѓу Вучиќ, Курти и европските преставници

Во Охрид во моментот се одржува средба на еврокомесарот за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, и специјалниот претставник на Европската унија за дијалог помеѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, со претседателот на Србија,

Борел: “Со одржување на состанокот на ССА во Скопје сакаме да покажеме колку го цениме прогресот на…

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел, денеска од Скопје порача дека иднината на Северна Македонија и нејзините граѓани е во рамките на Европската Унија

Ковачевски ги пречека Борел и Вархеји: “Европска поддршка за следниот исчекор во европските…

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Скопје ги пречека и имаше средба со високиот претставик на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел и комесарот за соседска политика и

Британците јавно објавија: “Знаеме која моќна членка на ЕУ ја блокира испораката на оружје во…

Според британскиот весник The Telegraph, Франција е обвинета дека го блокирала планот на Европската унија за зголемување на испораката на оружје и муниција во Украина со барање гранати истото да се произведуваат исклучиво само во рамките

Жозеп Борел на 16. и 17. март во посета на Скопје

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел на 16 и 17 март ќе престојува во официјална посета на земјава, каде како што е најавено, ќе ја предводи

БЕЗБЕДНОСНИ МЕРКИ – Брисел има сериозна и голема стратегија со која ќе ги ‘уништи’…

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан неодамна изјави дека е неопходно да се зајакне европската одбранбена димензија. Европската унија го прави тоа, но без Орбан, затоа што, Унгарија нема море и нема морнарица. Во петокот Европската

Жозеп Борел признава: “Една година по инвазијата, доаѓаме до крајот на нашите опции!“

Првиот човек на европската дипломатија  Жозеп Борел, во интервју за европскиот портал Euroactiv денеска изјави дека ЕУ практично ги исцрпила сите можности за санкции против Русија. „Нема што повеќе да се направи од гледна точка на

Борел предупредува: “Русија сериозно ја загрози нуклеарната безбедност на Запорожје!“

„Русија сериозно ја загрози нуклеарната безбедност предизвикувајќи испаѓање на украинската нуклеарна централа Запорожје од украинската електромрежа по денешниот напад“, предупреди високиот претставик на европската дипломатија Жозеп Борел.

Европската унија договори пакет санкции против Русија кој ги нарече како „многу болни“!

Министрите за надворешни работи на Европската унија денес постигнаа политички договор за првиот пакет санкции против Русија, кој го најавија како „многу болен за Русија“, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и