Активен Таг

Жозеп Борел

Жозеп Борел во посета на Киев: “ЕУ ќе ја зголеми воената помош за Украина“

Првиот човек за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел, денеска изјави дека Унијата ќе ја зголеми воената помош за Украина, откако американскиот Конгрес доцна синоќа усвои привремен закон за финансирање во кој не се споменува

Жозеп Борел: “ЕУ треба да покаже солидарност со Италија, каде пристигнуваат голем број мигранти“

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, денес изјави дека ЕУ мора да покаже солидарност со Италија додека таа земја се бори со зголемениот број мигранти и бегалци кои пристигнуваат на

Жозеп Борел: “Азербејџан да обезбеди целосно почитување на правата и безбедноста на Ерменците од…

Европската унија со внимание ги следи случувањата во Нагорно-Карабах и изразува целосна солидарност со Ерменците од Карабах, кои се соочија со големи тешкотии, поради повеќемесечната блокадата на Лачинскиот коридор што доведе до недостиг

БУРНИ РЕАКЦИИ ОД БРИСЕЛ ЗА ВОЕНАТА АКЦИЈА ВО НАГОРНО-КАРАБАХ – Шарл Мишел со јасна порака:…

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денес изјави дека Азербејџан треба веднаш да ги прекине воените дејствија во спорната енклава Нагорно-Карабах. „Воените акции на Азербејџан треба веднаш да се прекинат за да се овозможи

Жозеп Борел: “Србија повторно неусогласена со рестриктивните мерки на ЕУ поради нелегалната анексија…

Србија повторно е единствената земја-кандидат за членство во ЕУ на Западен Балкан која се нема усогласено со новата надворешнополитичка одлука на Советот на ЕУ, која се однесува на рестриктивни мерки поради нелегалната руска анексија на

АЛБИН КУРТИ САКА ДЕ ФАКТО СРБИЈА ДА ГО ПРИЗНАЕ КОСОВО !? Се огласи високиот претставник на ЕУ за…

Високиот претставник на Европската унија за надворешна и безбедносна политика, Жосеп Борел, во четвртокот го обвини премиерот на Косово, Албин Курти, дека не е подготвен да прифати компромисен предлог за тоа како да се пристапи кон

ЌЕ ИМА ЛИ ВОЈНА ВО АФРИКА !? Тектонски пореметувања предизвикаа ‘земјотрес’ во ЕУ:…

Министрите за надворешни работи и за одбрана на членките на Европската унија, кои се состанаа по летната пауза во Толедо, Шпанија, беа преокупирани со серија државни удари во Западна Африка. Пред се во огромниот Нигер, но и со

ЌЕ СЕ ПОСТИГНЕ ЛИ КОНЕЧНО РЕШЕНИЕ ЗА КОСОВО !? Жозеп Борел најави нови преговори меѓу Александар…

Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи, Жозеп Борел, изјави во четвртокот дека новата рунда на дијалог на високо ниво меѓу Србија и Косово ќе се одржи на 14. септември. Жозеп Борел ова го соопшти за време на

ЖОЗЕП БОРЕЛ ИМА НОВ ПЛАН ЗА СОСТОЈБАТА ВО НИГЕР – Европската унија работи на подготовки за…

Европската унија работи на подготовките за воведување санкции против членовите на хунтата која ја презеде власта во Нигер минатиот месец, објави денес високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел. „При

Жозеп Борел тврди: “Русија ја користи храната како оружје!“

Европската унија ги предупреди земјите во развој дека Русија им нуди евтино жито за да создаде „нови зависности“ и да ја влоши економската ранливост и глобалната несигурност во храната, пишува весникот The Guardian. Високиот претставник