Активен Таг

Италија

Страшни сигнали доаѓаат од пет европски земји – бројките не лажат: “Тие го имаат најдобриот…

Последната анкета спроведена меѓу гласачите во Франција предвидува дека француската крајна десница ќе го забележи својот најдобар резултат во историјата на претстојните избори за Европскиот парламент. Екстремно десничарскиот Национален

Нуклеарната закана од Русија за јужното крило на НАТО станува се посериозна: “Владимир Путин…

Во Италија растат стравувањата дека Русија ќе постави нуклеарни подморници во поморското пристаниште што има намера да го воспостави во источна Либија, што драматично би го зголемило руското влијание во централниот дел на Медитеранот и

КАКО ЕВРОПСКАТА УНИЈА ГО СКРШИ ВИКТОР ОРБАН – Џорџија Мелони го покани во луксузен хотел, а…

„Токму кога помисли дека е надвор, тие го повлекоа внатре“ - со цитат од култниот филм „Кум III“ започнува написот на угледниот весник Politico за „здробењето“ на отпорот на Виктор Орбан кон пактот за помош на Украина. Потребна беше

Се продава луксузниот имот на Силвио Берлускони на Сардинија: Од цената ќе ве боли глава, а…

За половина милијарда евра се продава луксузен имот на Сардинија во сопственост на семејството на поранешниот премиер на Италија. Откако Силвио Берлускони почина минатиот јуни на 86-годишна возраст, неговите пет деца ја презедоа

ФОТО | “ВАКВО НЕШТО НЕ СМЕ ВИДЕЛЕ ВО ОВОЈ ВЕК!“ – Погледнете што се случува со морето кај Трст

Сите кои утрово се нашле во близина на замокот „Мирамар“ можеле да видат природен феномен во морето кој не е забележан цели 25 години. Во текот на ноќта на поширокото подрачје на заливот Трст се формирала тенка кора од мраз над морското

Крај на јануари е, а температурите се искачуваат речиси до 30 степени: Зад се се крие феномен кој го…

Речиси летни сцени пристигнуваат од Италија и Шпанија со температури кои се искачуваат до речиси 30 степени Целзиусови. Тоа е резултат на антициклонот Зевс, според грчката митологија богот кој може да управува со времето. Мадрид на

ВЕНЕЦИЈА ВОВЕДУВА ПОСЕБНО ПРАВИЛО – Еве што мора да направите доколку сакате да го посетите…

Венеција лансираше он-лајн платформа која им овозможува на посетителите да ја платат многу дебатираната влезна такса, која ќе стапи на сила на крајот на април и ќе се применува во одредени денови кога се очекува градот да биде преполн. 

“ДИВИОТ ЗАПАД НА ИНФЛУЕНСЕРИТЕ ЗАВРШИ“ – Европска држава воведува рестрикции: Казни до 250.000…

Италијанските инфлуенсери, како и другите креатори на содржини на социјалните мрежи, наскоро може да подлежат на истите правила како и традиционалните медиуми кога објавуваат содржина на Интернет.  Како што пренесува BBC, активностите

Дербито на колото во Италија му припадна на Милан, “Росонерите“ со три гола на француска сила…

Во дербито на 20. коло на италијанското фудбалско првенство, Милан како домаќин безбедно ја совлада Рома со резлутатод 3:1 (1:0). Интересно, сите три гола за италијанскиот гигант ги постигнаа Французите, Адли (11'), Жиру (56') и 

ВИДЕО | КРВАВА СВАДБА ВО ИТАЛИЈА – На свадбена веселба се урнал таванот на манастирот, а…

На свадба во Италија се урнал таван на манастир, а повредени се најмалку 35 лица, од кои шест се во тешка состојба, јавуваат италијанските медиуми. Меѓу хоспитализираните се младоженецот и невестата. Несреќата се случила во Понтелунг,