Активен Таг

Италија

ХОРОР ВО ИТАЛИЈА – Пронајдено новороденче во корпа за отпадоци: “Мислев дека е мачка…“

Новороденче е пронајдено во саботата вечерта во канта за ѓубре во италијанскиот град Виланова Канавезе, недалеку од Торино, јави медиумската агенција ANSA. Станува збор за момче кое било пронајдено во најлонска кеса, заедно со

ФОТО | Жената на еден од најбогатите луѓе во светот претходната вечер ги шокираше сите во проѕирен…

Лорен Санчез и Џеф Безос, третиот најбогат човек на светот, моментално престојуваат во Милано, каде што е во тек машката модна недела. Тие беа почесни гости на ревијата на луксузниот бренд D&G, а уживаа и во ноќниот живот во Милано и

Започнаа разговорите за голема промена во Серија А: Треба да се соберат најмалку 14 гласа, а…

Неформалните разговори за намалување на составот на екипи во Серија А од 20 на 18 започнаа, пренесува La Gazzetta dello Sport, но повеќето клубови во моментов се против оваа идеја. Клубовите од италијанската лига и претседателот на

ПОЧЕТОК НА ГОЛЕМ ПРЕСВРТ !? Една од клучните земји-членки на ЕУ постави услов за воена помош за…

Говорејќи пред италијанскиот парламент, министерот за одбрана на Италија, Гидо Кросето, кажа дека во иднина воената помош за Украина треба да биде поврзана со „договор од преговори“.  Пораката на Гидо Кросето за „стратегија во два

ВИДЕО | “РИМ ИЗГЛЕДА КАКО ВО 1924 ГОДИНА“ – Драма во Италија по организирање на профашистички…

Италијанското движење „Пет Ѕвезди“, предводено од претседателот Џузепе Конте, најави дека ќе поднесе кривична пријава до судот во Рим поради профашистичкиот митинг по повод годишнината од смртта на тројца неофашисти во 1978 година. Таа

Жена од Бугарија со секира им се заканувала на патниците во метрото во Рим: 32-годишната Бугарка…

Државјанка на Бугарија (32 г.) денес е уапсена откако со секира им се заканувала на патниците во метрото во Рим, Италија. Како што пренесуваат италјанските медиуми, осомничената со секира ги оштетила влезните скали на метро станицата

ПОЧИНАЛА КОГА ЈА ВИДЕЛА СМЕТКАТА ЗА ВОДА !? На пензионерка од Италија буквално и се скршило срцето…

Пензионерка од Италија починала откако по грешка добила сметка за вода од 15.331 евра! Катарина Џовинацо (88 г.) доживеала срцев удар и поминала 40 дена во болница, откако на 14. ноември го видела износот автоматски подигнат од 

ВИДЕО | ОВА НИКОЈ НЕ БИ ПОСАКАЛ ДА ГО ДОЖИВЕЕ – 14 милиони луѓе гледаа со неверување:…

Јавно запросување носи со себе голем ризик. Што ако планот тргне наопаку или вашата поубава половина ве одбие пред сите. Еден човек е жив пример за тоа колку брзо може да дојде разочарувањето и срамот. Во видеото, кое го погледнале

УЖАСНА НЕСРЕЌА ВО РИМ – Дете (2 г.) проголтало играчка и починало! Дали се работи за убиство…

2-годишното момче починало во болницата „Гемели“ во Рим, каде со хеликоптер било пренесено во многу тешка состојба. Според италијанските медиуми, момчето било однесено во болница со т.н. „црвена шифра“ и со срцев удар откако проголтал

ПРВА ОПЕРЦИЈА ОД ОВОЈ ТИП ВО ИСТОРИЈАТА НА МЕДИЦИНАТА – На маж од Италија му била парализирана…

Маж од Италија ја вратил употребата на парализираната рака благодарение на трансплантација на нерв од ногата, а овој случај е прв ваков регистриран во светот. „Операцијата е извршена во вторник во болница во Торино и тоа е првпат во