Активен Таг

САД

АМЕРИКАНЦИТЕ ГО “ПРИТИСКААТ“ ВИКТОР ОРБАН ДОПОЛНИТЕЛНО – Сенатори ќе ја посетат Унгарија…

Делегација од американскиот Конгрес в недела ќе ја посети Унгарија за да изврши притисок врз Будимпешта да ја ратификува кандидатурата на Шведска за членство во НАТО кога унгарскиот Парламент повторно ќе се состане по зимскиот распуст,

Џо Бајден ѝ го честита на Вјоса Османи на Денот на независноста на Косово: “САД и Косово споделуваат…

Претседателот на САД, Џо Бајден, испрати писмо до претседателката на Косово, Вјоса Османи, со честитки по повод 16-годишнината од независноста на Косово. Во писмото, кое преку соопштение за медиумите го пренесе Кабинетот на Вјоса

Џулијан Асанж на чекор пред екстрадиција во САД !? Неговата сопруга предупредува: “Здравјето му се…

За основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, претстојното рочиште пред Високиот суд во Лондон во врска со неговата жалба против пресудата за екстрадиција на САД е прашање на живот и смрт, вели неговата сопруга, Стела. „Неговото здравје

Врвна тајна средба може да донесе мир на Блискиот Исток: “Сите терористички организации гледаат во…

Директорите на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) и израелската разузнавачка служба Мосад се сретнаа со премиерот на Катар во Египет за да разговараат за преговорите за прекин на огнот во Појасот Газа. Вилијам Барнс,

Владимир Путин директно беше прашан кој би сакал да биде новиот претседател на САД: Неговиот одговор…

Претседателот на Русија, Владимир Путин, во средата изјави дека неговиот американски колега Џо Бајден е „попредвидлив“ за Москва од неговиот ривал Доналд Трамп, но дека Русија е подготвена да „соработува“ со победникот на претседателските

ВОЈНАТА СЕ СЕЛИ И ВО ВСЕЛЕНАТА !? Американците објавија загрижувачки извештај: “Русите имаат…

„САД го информираа Конгресот и нивните сојузници во Европа за рускиот напредок во новото нуклеарно оружје во вселената дизајнирано да ја загрози широката американска мрежа на сателити“ - вака започнува на главната приказна на New York

Жозеп Борел го “спушти“ Доналд Трамп на земја: “НАТО не може да зависи од расположението на…

„НАТО не може да биде воен сојуз кој зависи од расположението на претседателот на САД“, посочи денес високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Жозеп Борел, во врска со изјавата на поранешниот претседател

Џо Бајден веќе нема трпение за Бенјамин Нетанјаху: Вулгарните зборови со кои го опишува во…

Џо Бајден има се помалку трпение за Бенјамин Нетанјаху и неговата воена операција во Појасот Газа, а зад затворени врати го изразил својот презир кон премиерот на Израел, дознава NBC. Претседателот на САД го повика Израел да се согласи

Доналд Туск на прашањето што ќе се случи ако победи Доналд Трамп испрати јасен одговор: “Сите за…

Нема алтернатива за партнерството меѓу Европа, НАТО и Соединетите Американски Држави за справување со растечките безбедносни ризици, посочи премиерот на Полска, Доналд Туск, во понеделникот, додека расте стравот од повлекување на САД од

“МОЗОКОТ“ НА ПЕНТАГОН ПОВТОРНО ЗАВРШИ ВО БОЛНИЦА – Објавено итно соопштение: Лојд Остин…

Првиот човек на Пентагон, Лојд Остин, му ги префрли должностите на својот заменик додека тој е во болница поради „итен проблем со мочниот меур“, соопшти Пентагон. Лојд Остин (70 г.) ќе остане на лекување во болницата „Волтер Рид“ во