Активен Таг

Азербејџан

ВИДЕО | ВАКА ИЗГЛЕДА “ГРАД НА ДУХОВИ“ – Речиси и да нема жив човек на улиците во…

Речиси целото етничко ерменско население побегна од Нагорно-Карабах откако азербејџанската Армија ја презеде контролата врз регионот со молскавична воена операција пред две недели. Премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан, го обвини

ЗОШТО ‘СУЛТАНОТ’ НЕ Е ВО ГРАНАДА !? Се собраа лидерите на речиси цела Европа, но Реџеп…

На состанокот на Европската политичка заедница во Гранада изненадувачки е фактот што не се појави претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган. Од неговиот кабинет, според турските медиуми, соопштиле дека се работи за здравствени

ОВА Е ВИСТИНСКИ ЕГЗОДУС – Никој нема да остане во Нагорно-Карабах: “Многумина од оние што…

УНХЦР објави дека 100.000 од околу 120.000 жители на Нагорно-Карабах избегале. Многумина од оние што бегаат се гладни, исцрпени и им е потребна итна помош, предупреди Агенцијата за бегалци на Обединетите нации. Поранешниот функционер на

Повеќе од 100.000 бегалци пристигнаа во Ерменија како резултат на молскавичната воена операција на…

Повеќе од 100.000 бегалци пристигнаа во Ерменија од Нагорно-Карабах, соопшти во петокот вечерта првиот човек на Агенцијата за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР), Филипо Гранди. „Многумина се гладни, исцрпени и имаат итна потреба од

НАГОРНО-КАРАБАХ ПРЕСТАНУВА ДА ПОСТОИ ОД ОВОЈ ДАТУМ – Потпишан указот за распуштање на сите…

Нагорно-Карабах ќе престане да постои од 1. јануари 2024 година. Претседателот на непризнатата република, Самвел Шахрамањан, потпиша указ за распуштање на сите државни институции и организации, пренесува медиумската агенција

ОФИЦИЈАЛЕН БАКУ ГИ ОБЈАВИ ЗАГУБИТЕ – Азербејџан загуби 192 војници во операцијата во…

Азербејџан загуби 192 војници за време на минатонеделната воена операција за враќање на контролата врз отцепениот регион Нагорно-Карабах, соопшти денес азербејџанското Министерство за здравство. За време на азербејџанските воени

Шефицата на германската дипломатија со апел до Азербејџан: “Дозволете влез на меѓународни…

Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок, денес апелираше до Азербејџан да им дозволи на меѓународните набљудувачи да влезат во Нагорно-Карабах, регион кој е напуштен од десетици илјади бегалци кои пристигнуваат во

ВИДЕО | ПЕКОЛНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО НАГОРНО-КАРБАХ – Најмалку 20 мртви, 300 ранети: “Не можеме да го…

Во експлозија во складишта за гориво во Нагорно-Карабах загинаа 20 луѓе, а стотици се повредени, соопштија локалните сепаратистички ерменски власти. Речиси 300 луѓе се примени во болниците, а десетици од нив се сè уште во критична

Реџеп Таип Ердоган со своја оценка за состојбата: “Победата на Азербејџан во Нагорно-Карабах е…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави денес за време на посетата на азербејџанската ексклава Нахчиван дека победата на Азербејџан во минатонеделната офанзива во регионот Нагорно-Карабах отвори можности за нормализирање на

Кремљ остро го предупредува ерменскиот премиер: “Зближувањето со Запад и антируската хистерија се…

Во понеделникот Русија му кажа на ерменскиот премиер Никол Пашинјан дека тој самиот е виновен за победата на Азербејџан во Нагорно-Карабах бидејќи инсистирал на приближување кон Запад наместо да работи за мир со Москва и Баку. Во