Активен Таг

Албанија

БАЛКАНСКИОТ РИС ВКЛУЧЕН ВО БОНСКАТА КОНВЕНЦИЈА – Македонија и Албанија со здружени сили ќе го…

На 14-тата Конференцијата на Бонската конвенција во Самарканд во Узбекистан која се одржува од 12 до 17 февруари, евроазискиот рис и неговиот загрозен подвид, балканскиот рис, се најдоа на списокот на преселни видови. Со вклучувањето на

ВО ЕКВАДОР ЗАПЛЕНЕТ КОКАИН ВРЕДЕН 7,3 МИЛИОНИ ДОЛАРИ – На пакетите имало лепенки со албанско…

Полицијата во Еквадор запленила 122 пакети со кокаин, на кои имало лепенки со албанско знаме, јавуваат странските медиуми. Дрогата вредна 7,3 милиони долари, била запленета во кантонот Ел Гуабо, провинција Ел Оро, со крајна дестинација

Игли Хасани: “Има акутни закани по безбедноста и стабилноста кои доаѓаат надвор од Косово“

Министерот за Европа и надворешни работи на Албанија, Игли Хасани, оцени дека има акутни закани по безбедноста и стабилноста кои доаѓаат надвор од Косово. „Како што и на состанокот на Советот за безбедност на ОН истакна постојаниот

Ентони Блинкен следната недела ќе патува во Албанија

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, следната недела ќе ги посети Албанија и Германија, потврди денеска Стејт Департментот. Како што се наведува, Ентони Блинкен ќе биде во Тирана и Минхен од 14. до 17. февруари. „Секретарот

Судот во Тирана му го продолжи куќниот притвор на Сали Бериша: Поранешниот премиер на Албанија е…

Специјалниот апелациски суд во Тирана претходниот ден ја потврди одлуката за продолжување на куќниот притвор на поранешниот премиер на Албанија, Сали Бериша. Одлуката ја донела судијката Иљирјана Олдаши со која притворот е продолжен од

БАЛКАНОТ СЕ ТРЕСЕ – Земјотресот во Албанија почувствуван и во Црна Гора

Заводот за хидрометеорологија и сеизмологија во Подгорица утринава регистрираше земјотрес со јачина од три степени според Рихтеровата скала, на пет километри западно од Коплик во Албанија, кој е почувствуван и во Црна Гора. Епицентарот

Македонците во Албанија ја одбележуваат православна Нова Година, дел од нив беа и во Дебрца

По традиција, во духот на македонските обичаи и традиција, Македонците во Албанија, посебно во Мала Преспа, го одбележуваат празникот Свети Василиј Велики, со кој се означува почетокот на Новата година, според јулијанскиот календар.

АЛБАНИЈА ЛИДЕР ВО ЕВРОПА – За една деценија убиени 159 жени

Канцеларијата на Обединетите нации за криминал и дрога и извештајот објавен од Светската здравствена организација за 2023 година, Албанија и понатаму ја рангираат меѓу првите во Европа и втора во Централна Европа, по високото ниво на жени

АЛБАНЕЦОТ УБИЕН ОД НЕГОВИОТ ШУРА ДЕВЕТ ГОДИНИ ЈА СИЛУВАЛ ЌЕРКАТА НА ШУРАТА – Обдукцијата…

Заврши обдукцијата на телото на Албанецот (33 г.) кој е убиен од својот шура откако дознал дека девет години му ја малтретирал сексуално неговата ќерка. Од вештачењето било утврдено дека имал прострелна рана во стомакот, како и хематом

По скандалот со лажните потврди за “бугарско потекло“ издавани во Голо Брдо, се бара истрага за…

По откривањето на скандалот со издавањето лажни потврди за „бугарско потекло" во село Острени, област Голо Брдо, населено со Македонци, се бара административна истрага за градоначалничката на општина Булќиза, каде територијално потпаѓа