Активен Таг

Бахмут

ГОЛЕМИ ПРОБЛЕМИ ЗА ВЛАДИМИР ПУТИН – Пригожин најави драстични промени, Захарова ги потврди…

Платеничката приватна руска армија Вагнер би можела да стане организација на „тврдокорната идеолошка елита“ по неколкумесечните интензивни борби во источна Украина.  Во видеото објавено на социјалната мрежа Телеграм во саботата, првиот

Тајните служби на Велика Британија го објавија најновиот извештај: “ОВА Е ЗОНА НА УБИВАЊЕ!“

Военото разузнавање на Велика Британија соопшти дека реката Бахмутка во центарот на Бахмут сега ја означува линијата на фронтот. „Украинските сили го држат западниот дел од градот и ги уништија клучните мостови на реката, која минува од

Тајните служби на Велика Британија ги објавија најновите податоци: “Ова е вистинската ситуација во…

Источниот дел на украинскиот град Бахмут сега е претежно под контрола на руските платеници од групата Вагнер, но западниот дел од градот сè уште го држи украинската армија, објавија денес британските разузнавачки служби. Реката

УКРАИНА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ГОЛЕМ УДАР ВО БАХМУТ: Формирани се четири оперативни групи, една за…

Украина по секоја цена се обидува да го спаси градот Бахмут да не падне и да го запре продорот на руските вооружени сили кои се поблиску до центарот на градот, па според натписите на украинските медиуми и профилите на социјалната мрежа

Столтенберг предупредува: “Бахмут може да падне во наредните денови, но тоа нема да значи пресврт во…

„Источноукраинскиот град Бахмут, кој е во центарот на неколкумесечниот конфликт, е под притисок на руската армија и руската паравоена група Вагнер. Градот би можел да падне во наредните денови“, предупреди денеска генералниот секретар на

ЗАСТРАШУВАЧКИ БРОЈКИ ОД БАХМУТ – Западните официјални лица тврдат: “Еве колку Руси загинаа во…

Помеѓу 20.000 и 30.000 руски војници се убиени или повредени во битката за градот Бахмут од минатото лето досега, соопштија западните власти, а веста ја објави BBC. Големи загуби претрпе и украинската армија, но западните власти не ги

СЕ СТЕГА ОБРАЧОТ ОКОЛУ БАХМУТ – Вагнер тврди дека градот е пред колапс додека Зеленски ветува…

Лидерот на руската паравоена група, Вагнер, денеска изјави дека неговите војници го зазеле „целиот источен дел“ на градот Бахмут, центарот на борбите во источна Украина. „Единиците на Вагнер го зазедоа целиот источен дел на Бахмут, сè

Првиот човек на Вагнер тврди: “Го зазедовме источниот дел на Бахмут“

Основачот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, тврди дека руските вооружени сили ја презеле контролата врз источниот дел на Бахмут. „Нашите единици го окупираа целиот источен дел на Бахмут. Сè источно од реката Бахмутка е под контрола

ДАЛИ ОВА Е КРАЈОТ НА ВАГНЕР !? Пригожин е во невидена паника, а Путин, се чини, веќе се одлучил!

Што е со Бахмут ? Падна или уште држи ? Дали Русите воопшто ќе го преземат ? Дали Бахмут ќе ја одбележи немоќта на руското оружје, пред се на групата Вагнер, или ќе стане „отскочна даска“ за натамошен руски напредок во областа на Донбас ?

ЖЕСТОКИ БИТКИ – Украинците тврдат дека го запреле руското продирање во Бахмут, Зеленски…

Украинските вооружени сили кои го бранат Бахмут се под зголемен притисок од страна на руските воени сили, објави во саботата воено разузнавање на Велика Британија, додавајќи дека борбите се интензивираат во и околу градот. Украина