Активен Таг

Бугарија

ВИДЕО | СИТЕ ДЕТАЛИ ЗА АПСЕЊЕТО НА ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ – ПАЛЧО – Убиецот на Вања Ѓорчевска со…

Љупчо Палевски - Палчо, осомничен за киднапирањето и бруталното убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, беше фатен во Турција. Засега нема потврдени информации до која дестинација сакал да оди Љупчо

ФОТО\ВИДЕО | БОГАТСТВОТО НА ДЕДОТО НА ВАЊА ЃОРЧЕВСКА Е ГЛАВНИОТ МОТИВ ? Семејната “тајна“ на мајката…

Таткото на брутално убиената Вања Ѓорчевска е во притвор под сомнение дека учествувал во киднапирањето на неговата ќерка, што резултираше со нејзино убиство. Таткото на 14-годишната девојка, како што се сомнева, сакал да изнуди пари

ВИДЕО | КОЈ Е ПОМОШНИКОТ НА ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ !? Човекот кој безбедно го транспортирал до Турција и се…

Возачот на главниот осомничен за убиството на младата Вања Ѓорчевска (14 г.) и велешанецот Панче Жежовски, Љупчо Палевски попознат како Палчо, бил сослушан во полиција од каде изјавил дека не знаел дека тој е осомничен за овој случај што

БУГАРИЈА НЕ САКА ДА СЕДИ НА ИСТА МАСА СО РУСИЈА – Откако му го забрани летот, Марија Габриел…

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија, Марија Габриел, го коментираше нејзиното рано заминување од Министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје пред пристигнувањето на првиот човек на руската дипломатија, Сергеј Лавров.

“ОПАСНА ГЛУПОСТ НА НЕКОЈ ШЕГОБИЕЦ“ – Тешки зборови од Русија за потегот на Бугарија за кој…

Доаѓањето на првиот човек на руската дипломатија Сергеј Лавров на 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје во четвртокот предизвика полемика меѓу земјите-членки. Учеството го откажаа Украина, Полска и балтичките земји, а

ФОТО | СНЕЖНОТО НЕВРЕМЕ ПАРАЛИЗИРАШЕ ПОЛОВИНА БАЛКАН – Луѓето се борат со снежната бура, во…

Силно невреме придружено со ветер, ниски температури и снежни врнежи во неделата зафати поголеми делови од Романија, Бугарија, источните делови на Србија и територијата на Молдавија. Според романските медиуми, снег паднал во главниот

НЕВРЕМЕ ПРИДИЗВИКА ХАОС НА ГРАНИЦАТА СО МАКЕДОНИЈА – ИМА И ЖРТВИ! Итен апел до граѓаните да не…

Силниот циклон кој во саботата донесе бурни ветрови во Македонија и регионот, се придвижи кон Црното Море и дополнително се засили. Налетите на ветрот во јужна Романија и Бугарија достигнаа и до 115 километри на час. На југоистокот на

ФОТО | СТРАШНО НЕВРЕМЕ ВО БУГАРИЈА – Обилните врнежи од дожд и снег предизвикаа хаос, а две…

Во Бугарија две лица ги загубија животите во невреме што зафати големи делови од земјата, при што силниот ветер, дожд и снег предизвикаа сериозни штети и го прекинаа снабдувањето со електрична енергија на градовите и селата, соопштија

УНГАРИЈА ЗБЕСНА ОД ПОТЕГОТ НА БУГАРИЈА – Ризикот за Македонија и Србија се зголемува: “Ова е…

Првиот човек на унгарската дипломатија, Петер Сијарто, најавата на Бугарија во петокот дека ќе воведе данок за транспорт на руски гас преку нејзина територија ја нарече „непријателски чин“ што ја доведува во прашање европската солидарност

БУГАРИТЕ СЕ НОВИТЕ “МИЛЕНИЦИ“ НА ВЛАДИМИР ПУТИН НА БАЛКАНОТ – Србите и Унгарците бесни: “Ова е…

На почетокот на оваа година Бугарија склучи договор за гас со Турција. Тогаш државната компанија Bulgargaz, како дел од договорот, се согласи на својот турски партнер, компанијата Botaş, да му обезбеди пристап до бугарските