Активен Таг

Г-7

БОМБА ВЕСТ ОД ТАЈНИТЕ ДОКУМЕНТИ НА КИЕВ – Пронајдени европски компоненти во ирански дронови со…

Различни компоненти од европските производители биле инсталирани во иранските беспилотни летала што Русија ги користи во нападите врз Украина, се вели во таен документ што официјален Киев го испратил до западните сојузници со барање за

ЗАПАД СЕ ПЛАШИ, А УКРАИНЦИТЕ ИГРААТ РИЗИЧНО – Објавени тајни документи кои откриваат уште…

Со наближувањето на зимата, има се погласни најави, иако неофицијални, дека не треба да очекуваме брз крај на војната во Украина. Така, Bloomberg објави поширока анализа за изгледите на војната преку разговор со неименуван висок

НОВ СИЛЕН ПРИТИСОК ВРЗ КИНА – Г-7 повторно го турка Пекинг во тешка ситуација: Си Џинпинг ќе…

Г-7 во вторникот ја повика Кина да изврши притисок врз Русија да ја прекине својата агресија во Украина. Во соопштението, објавено од Министерството за надворешни работи на Јапонија, кое претседава со Г-7, се вели дека членките се

ПЛАНОТ ЗА ТРОШЕЊЕ ГИ ОТКРИ ТЕМНИТЕ ПРЕДВИДУВАЊА НА ЗАПАДОТ – Еве кога САД и Г-7 очекуваат да…

САД и нивните сојузници од Г-7 веруваат дека војната во Украина би можела да трае уште седум години и го земаат предвид тоа сценарио при планирањето на трошоците. Висок функционер на една од европските земји на Г-7 открил дека тоа е

НАТО НЕ ГО ЗАГРИЖИ КРЕМЉ, НО Г-7 ГО ВКЛУЧИ АЛАРМОТ – Украина добива сличен план како оној кој…

НАТО целосно ја поддржува Украина во војната против Русија, но не смее директно да се меша. „НАТО не е во војна со Русија“, изјави пред неколку дена белгискиот премиер Александар Де Кро на Самитот во Вилнус. Изјава

БЕЛАТА КУЌА ИМА ‘МАСТЕР-ПЛАН’ – Вашингтон со остра порака до Москва: “Денес ќе и…

„Долгорочниот ангажман за безбедноста на Украина што земјите од Г-7 ќе го усвојат во среда ќе и покаже на Русија дека времето работи против неа“, изјави во средата американски претставник. „Таа мултилатерална изјава ќе испрати силен

“ДАЛИ СТЕ СЕРИОЗНИ ?“ – Реакција на официјален Пекинг по самитот на Г-7 во Хирошима: “Кина е…

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Кина, Хуа Чуњин, ги критикуваше изјавите на учесниците на самитот на Г-7 што изминатиот викенд заврши во Хирошима, Јапонија. На самитот беше кажано дека политиката на Кина во

“БАХМУТ Е НОВИОТ ХИРОШИМА!“ – Володимир Зеленски го потврди ужасот: “Нема ништо живо, се е…

„Нема ништо живо, сите згради се уништени“, изјави претседателот на Украина, Володимир Зеленски од самитот на Г-7 во Јапонија. Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, го спореди источниот украински град Бахмут со Хирошима,

“ФРАНЦИЈА ГРАДИ МИР И БАРА РЕШЕНИЈА!“ – Емануел Макрон со порака до светот: “Присуството на…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денес изјави дека присуството на украинскиот претседател Володимир Зеленски на самитот на Г-7 во Хирошима е начин за градење мир. Емануел Макрон на новинарите во Јапонија им кажа дека ставајќи

ДАЛИ НАТО КОНЕЧНО ЌЕ ЈА ИСПОЛНИ ЖЕЛБАТА НА УКРАИНА !? По долго двоумење од Белата куќа, донесена е…

Соединетите Американски Држави (САД) и нивните сојузници, откако украинските пилоти ќе бидат обучени да управуваат со авиони F-16 во наредните месеци, ќе одлучат кој и во колкава количина ќе ги достави овие авиони во Киев. Ова го соопшти