Активен Таг

Ерусалим

ЦЕЛОСЕН “МРАК“ ВО НАЈСВЕТОТО МЕСТО НА ХРИСТИЈАНСТВОТО – Пустош во градот каде Божиќ требаше да…

На местото каде што божиќната атмосфера треба да биде најшарена и најпразнична, годинава се е пусто и празно, бидејќи илјадници аџии кои во нормални услови го полнеа Витлеем - местото кое се смета родно место на Исус Христос - не се

ВИДЕО | ОПШТ ХАОС ВО ЕРУСАЛИМ – Хамас ја презеде одговорноста за ракетниот напад над “Светиот…

Ракетите истрелани во централниот дел на Израел ги активираа ракетните предупредувачки сирени низ Ерусалим. Военото крило Хамас ја презеде одговорноста за ракетниот напад врз „Светиот град“. Израелските власти објавија видео за кое

ВИДЕО | ОПШТ ХАОС ПРЕД ДОМОТ НА БЕНЈАМИН НЕТАНЈАХУ – Полицијата се обидува да си сопре луѓето,…

Полицијата ги задржа демонстрантите пред резиденцијата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, во саботата поради зголеменото незадоволство на јавноста поради неуспесите што доведоа до минатомесечниот смртоносен напад на палестинската

ВИДЕО | ЗА ПРВПАТ ПО ДВА ВЕКА ОТВОРЕН ГРОБОТ НА ИСУС ХРИСТОС – Археолог открива: “Колената ми…

Со децении, гробот на Исус Христос во црквата во Ерусалим е заштитен од распаѓање со метална конструкција, која држи мермерни блокови нагризани од временските услови и влијанието на аџиите и туристите. Беше целосно запечатен повеќе од два

ФОТО | БРУТАЛЕН НАПАД НА ХАМАС НА ‘СВЕТИОТ ГРАД’ – Ракети летаат кон Ерусалим,…

Вооруженото крило на Хамас соопшти дека денес истрелало ракети кон Ерусалим како одговор на бомбардирањето на цивилни куќи во Појасот Газа, пренесува медиумската агенција Reuters. Претходно се огласија сирените за предупредување за

ФОТО | АМЕРИКАНСКИ ТУРИСТ КРШЕЛ АНТИЧКО-РИМСКИ СТАТУИ ВО ПОЗНАТ МУЗЕЈ – Полицијата соопшти:…

Уапсен е американски турист (40 г.), кој скрши две антички скулптури во музејот „Израел“ во Ерусалим, водечката културна институција во земјата. Фотографиите објавени од израелската полиција покажуваат две антички римски статуи, кои

ФОТО | НАУЧНИЦИТЕ ВО ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ !? Во Ерусалим пронајдени мистериозни градби стари 2800…

Две уникатни антички градби пронајдени во Ерусалим, чија цел останува мистерија, ги збунуваат експертите, објави Израелската управа за антиквитети (ИУА). Неодамна е откриена мрежа на канали врежани во карпа за која се верува дека е

ФОТО | ФАСЦИНАНТНО ОТКРИТИЕ! Во Ерусалим пронајден натпис од времето на Исус – откриени…

Израелските археолози откриле натпис стар 2.000 години издлабен во варовничка плоча за време на ископувањата во Ерусалим, според објавата на социјалната мрежа Фејсбук од Израелската управа за антиквитети (IAA). Рабинот Амихаи Елијаху,

Македонската државна и црковна делегација го презема Благодатниот оган во Ерусалим (фото)

Државната делегација на Република Северна Македонија и црковната делегација на Македонската православна црква – Охридска Архипеископија присуствуваа на појавувањето на Благодатниот оган во базиликата Свет Гроб во Ерусалим, а потоа и лично