Активен Таг

земјотрес

ТРАГЕДИЈА – Најмалку 165 лица се повредени во денешниот земјотрес во Иран

Најмалку 165 лица се повредени во земјотресот кој утрово го погоди Иран. „Како резултат на денешниот земјотрес во градовите Хои и Селмас повредени се 165 лица“, се вели во соопштението на гувернерот на провинцијата Западен Азербејџан.

ЗЕМЈАТА СИЛНО СЕ ТРЕСЕШЕ – Силен земјотрес од 6,4 степени ја погоди Аргентина

Силен земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди Аргентина. Претходно беше соопштено дека земјотресот бил со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала.

Ердоган се заблагодари на сите: “Турција никогаш нема да ја заборави меѓународната солидарност по…

„Турција никогаш нема да ја заборави солидарноста што ја покажаа Европската унија и другите меѓународни организации по земјотресот што на 6. февруари ги погоди јужните турски провинции“, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип

Силен земјотрес ја погоди Романија а почуствуван и во соседна Србија – еве ги деталите

Силен земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди Романија, а го почувствувале и граѓаните на соседна Србија. Земјотресот е регистриран во 15:02 часот по локално време, на длабочина од 15 километри.

ЗЕМЈОТРЕС ВО СРБИЈА – За само три часа почуствувани три земјотреси во соседна Србија!

Апаратите на Сеизмолошкиот завод на Србија регистрираа дури три земјотреси на југоистокот кај нашиот северен сосед. Имено, во период од 10 часа земјотресот ја погоди територијата на Бор, а потоа продолжи да „тресе“ кон Доњи Милановац и

НОВ ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА – Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала ја…

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала претходниот ден ја погоди централна Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил на 21 километар југозападно од градот Гоксун,

НОВ БИЛАНС ЗА ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРЦИЈА – Бројот на жртви достигна речиси 48.000 луѓе!

Турските власти денеска соопштија дека бројот на загинати во разорните земјотреси од минатиот месец достигнал 47.975 лица. Директорот на Дирекцијата за катастрофи и вонредни состојби (АФАД), Јунус Сезер, на прес-конференција соопшти

ЗЕМЈОТРЕС СО ЈАЧИНА ОД 4,4 СТЕПЕНИ ПО РИХТЕР ЈА ПОГОДИ ИТАЛИЈА – Се тресе централниот дел на…

Силен земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала денес ја погоди Италија. Според EMSC, земјотресот, кој првично беше објавен на веб-страницата на EMSC како со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала, погоди делови

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОГОДИ РУСИЈА: Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала е…

Силен земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала рано утрото погоди дел од Русија. Епицентарот на земјотресот е откриен во близина на Курилските острови, на длабочина од 68 километри. Засега нема детални информации