Активен Таг

Индија

БИЗАРЕН СЛУЧАЈ – Гулаб бил осомничен дека е шпион и бил држен во затвор девет месеци: Еве како…

Полицијата во Индија ослободи гулаб обвинет дека е кинески шпион и го пушти во дивината по осум месеци поминат во притвор. Искушението на гулабот започна во мај минатата година, кога беше фатен во близина на пристаништето во Мумбаи со

КАКОВ ЌЕ БИДЕ СВЕТОТ ЗА ЕДНА ГОДИНА ОД СЕГА !? Македонија очекува “историски“ избори, а светот…

Во голем дел од македонските медиуми често се споменува дека следната година ќе биде суперизборна година. Во 2024 година Македонија ја чекаат парламентари и претседателски избори, кои според многумина се „историски“. Но, во нашиот јавен

САД СЕ “ТРЕСЕ“ ОД НЕГОВОТО ВРАЌАЊЕ, ЕВРОПА ПРЕД ГОЛЕМ ИСПИТ – Следната година се одржуваат пет…

Дали Доналд Трамп се враќа ? Ќе се осмели ли некој во Русија да го предизвика Владимир Путин ? Следната година половина од светот ќе излезе на избори, вклучително и 30 земји кои ќе избираат претседател. Еве пет избори на кои треба да

ФОТО | СИТЕ РАБОТНИЦИ СЕ СПАСЕНИ! Градежните работници по 17 дена поминати затрупани во тунелот во…

Успешно се спасени сите работници кои поминаа 17 дена во урнат тунел во подножјето на Хималаите, во северна Индија. Локалните власти велат дека тоа е добра вест за целата земја. Тие биле извлекувани еден по еден преку цевка со

ПО ГОЛЕМА РАСПРАВИЈА, РЕШИЛ ДА И ПРЕСУДИ – Маж и ставил кобра во спалната соба на својата…

Маж од Индија е во затвор под обвинение дека ги убил сопругата и неговата 2-годишната ќерка пуштајќи кобра во нивната соба. Според информациите на медиумите, инцидентот се случил во село во областа Ганџам во Одиша. Локалните медиуми

18 ЛУЃЕ ЦЕЛОСНО ГО ЗАГУБИЛЕ ВИДОТ ВО САД – Каков пропуст на здравствените власти: Во аптеки се…

Капки за очи беа повлечени од аптеките низ САД минатиот месец затоа што биле направени во фабрика во Индија каде работниците шетале боси и ги лажирале резултатите од тестот за да направат производите да изгледаат безбедни, се вели во

ТИЕ СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ ПОБЕДНИЦИ ОД ВОЈНАТА ВО УКРАИНА – Заштедија речиси три милијарди долари…

Со увоз на евтина руска нафта, Индија заштеди приближно 2,7 милијарди долари во првите девет месеци од оваа година, пресмета медиумската агенција Reuters врз основа на владините податоци. Индија е трет најголем увозник и потрошувач на

“ЗЕЛЕНА ВОЕНА СОБА“ – Воздухот во овој милионски град е толку загаден што властите започнаа…

Непријателот е речиси невидлив и нема војници, но главниот град на Индија сепак создаде „Зелена воена соба“ со цел да се справи со огромното загадување на воздухот што ги косе неговите жители со децении, пишува веб-порталот Phys.org.

Индија, Бразил и Јужна Африка бараат голема реформа на СБ на ОН: “Ова е итно и врвен приоритет!“

Министрите за надворешни работи на Индија, Бразил и Јужноафриканската Република денеска по состанокот на маргините на Генералното собрание на ОН изјавија дека е неопходна реформа на Советот за безбедност на Обединетите нации.

Кина официјално потврди: “Претседателот Си Џинпинг нема да присуствува на самитот на Г-20,…

Премиерот на Кина, Ли Кианг, ќе ја предводи кинеската делегација на лидерскиот Самит на Г-20 во Њу Делхи, Индија, овој викенд, соопшти денеска Министерството за надворешни работи на Кина. „Кина се надева дека Самитот може да го