Активен Таг

Република Српска

“СРПСКО ОБЕДИНУВАЊЕ!“ – Милорад Додик реизбран за лидер на партијата – во својот говор…

Милорад Додик во саботата беше реизбран за претседател на Алијансата на независни социјалдемократи (СНСД), партија која ја води континуирано од нејзиното основање во 1996 година. Во говорот по тој повод, тој кажа дека ја смета Босна и

Милорад Додик се надмина себеси: “Тоа фашистичко ѓубре нема да ни каже што да правиме!“

Во четвртокот, водачот на босанските Срби, Милорад Додик, го нарече високиот претставник за Босна и Херцековина (БиХ), Кристијан Шмит, „фашистичко ѓубре“, го обвини Запад за сите проблеми што ги има и ги пофали источните сили како

Во Босна и Херцеговина уапсен опасен криминалец поврзан со Веља Невоља: “Тој е поврзан со…

Во Бања Лука вчера е уапсен Александар Бугарски (28 г.) од Белград, кој важи за многу опасно лице поврзано со криминални групи во Србија. Според Blic.rs, со Александар Бугарски е уапсена и девојката со иницијали С.Ќ., но засега не е

ДАЛИ МИЛОРАД ДОДИК ЌЕ ЗАВРШИ ЗАД РЕШЕТКИ !? Потврдено обвинението против претседателот на Република…

Во понеделникот, Судот на Босна и Херцеговина го потврди обвинението против лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, во кое државното обвинителство го обвинува дека не ги спроведувал одлуките на високиот меѓународен претставник Кристијан

ГОЛЕМИ ТЕНЗИИ ВО БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА – Милорад Додик директно се закани на ЕУ: “Ќе го уапсиме…

Лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, се закани дека полицијата на Република Српска ќе го уапси високиот меѓународен претставник Кристијан Шмит доколку стапне на територијата на тој ентитет, тврдејќи дека лажно се претставува како прв

ДАЛИ БАЛКАНОТ ЌЕ ДОБИЕ УШТЕ ЕДНА ДРЖАВА !? Милорад Додик најави отцепување на Република Српска од…

Претседателот на Република Српска (РС), Милорад Додик, во вторникот кажа дека ентитетот што тој го предводи ќе се отцепи од Босна и Херцеговина (БиХ) доколку висок меѓународен претставник наметне закон за државниот имот, а воедно

ДАЛИ ОВА Е ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ ЗА МИЛОРАД ДОДИДК !? Амбасада на САД во Босна и Херцеговина со јасна…

Амбасадата на САД во Босна и Херцеговина попладнево се огласи откако Обвинителството на Босна и Херцеговина поднесе обвинение против Милорад Додик, претседателот на Република Српска, и против Милош Лукиќ, в.д. директор на Службен весник на

НА МИЛОРАД ДОДИК МУ СЕ ЗАКАНУВА КАЗНА ЗАТВОР ОД ПЕТ ГОДИНИ !? Обвинителството на Босна и…

Обвинителството на Босна и Херцеговина (БиХ) во петокот поднесе обвинение против претседателот на Република Српска (РС), Милорад Додик, за непочитување на одлуките на високиот претставник на меѓународната заедница, а за ова кривично дело,

Поради Милорад Додид Германија воведува нови санкции против Република Српска – нема да им…

Владата на Германија одлучи да го прекине финансирањето на четири развојни проекти кои требаше да се реализираат на територијата на Република Српска (РС), а оваа одлука е директен резултат на ултра-националистичката политика што ја водат

АЛЕКСАНДАР ВУЧИЌ СЕ ЗАКАНУВА – Претседателот на Србија со остра порака до Хрватска: “Никогаш…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во петокот изјави дека Белград никогаш повеќе нема да им сврти грб на Србите „западно од Дрина“ и нема да дозволи некој неказнето да ги прогонува. Александар Вучиќ го изјави ова откако заедно