Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Туризам

Само 60 луѓе дневно можат да ја посетат една од најубавите плажи во Италија (фото)

Cala Coticcio е една од најубавите плажи во Италија и се наоѓа на островот Сардинија, а неодамна властите одлучија да наплатат влез на оваа и на уште една туристичка дестинација, со ограничен број посетители. Од ова лето посетителите на

Крушево ги освојува туристичките височини

Крушево го зазема своето посакувано место на туристичката мапа во земјава. И зиме, а во лето е вистинска мека за да се избегнат жештините. И да се освојат височините. Ако станува збор за вљубеници во алтернативните спортови и предизвици,

По пандемијата заживува албанскиот туризам, проблем е недостигот на работници 

Туризмот во Албанија, што беше еден од најтешко погодените сектори за време на пандемијата, се чини брзо закрепнува. Повикувајќи се на податоците на Институтот за статистика, ИНСТАТ, на албанска територија во април 2022 година

МАТТО и ФТСО ќе соработуваат за воспоставување нова авио-линија помеѓу Скопје и Даламан – Фетије во…

Македонско-Турската стопанска комора – МАТТО и Стопанската индустриска комора на Фетије од Турција денеска реализираа работилница за соработка во областа на туризмот помеѓу Северна Македонија и познатиот туристички град Фетије во Турција,

Зголемен бројот на туристи и на ноќевања

Во земјава во април годинава се евидентирани 47 617 туристи, од кои 34.8 % се домашни, а 65.2 % се странски туристи, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Бројот на ноќевањата во април 2022 година изнесува 98 979, од

“НЕ СЛУЖИМЕ НА ТУРИСТИТЕ ОД УНГАРИЈА!“ – Хрватските угостители донесоа РАДИКАЛНИ МЕРКИ, а за…

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан ги разбранува страстите велејќи дека Хрватите им го украле морето на Унгарците. Зборувајќи за санкциите на Европската унија за рускиот гас и нафта, на кои Унгарија се противи, Орбан пред некој ден

Во овие три прекрасни европски градови забавата е загарантирана!

За многу туристи забавата и понатаму е врвен приоритет, ви пренесуваме некои од градовите со кои нема да погрешите, а дефинитивно добро ќе се забавувате.  Меѓу нив има познати дестинации како Ибица, но и некои за кои не би помислиле

Градоначалникот на Дојран, Ангов: Очекуваме за празниците во Дојран да престојуваат од 10 до 12…

За време на четиридневниот велигденски викенд, од утре до недела, дојранчани ќе ја имаат првата генерална проверка пред годинашнава туристичка сезона за која велат дека се веќе подготвени да ги пречекаат сите гости кои ќе свратат во

Здружението за угостителство и туризам: Ситуацијата е катастрофална, не само поради актуелната…

Критична, ризична и неизвесна ќе биде оваа туристичка година. Веќе ги изгубивме рускиот, украинскиот и полскиот пазар, намалени се групите на нашите традиционални посетители од Белгија и Холандија, а откажани се и голем број аранжмани

Туризмот полека се враќа во живот: Речиси 1,3 милиони странски туристи ја посетија Турција во…

Речиси 1,3 милиони странски туристи ја посетиле Турција во јануари, според официјалните податоци објавени денес, јавува Anadolu Agency (AA). Државата во јануари ја посетиле 1,28 милиони странци, што е за 151 отсто повеќе во однос на