Активен Таг

Финска

НАЈБРЗАТА РАТИФИКАЦИЈА ВО ИСТОРИЈАТА – Столтенберг порача: “Финска формално ќе влезе во НАТО…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенбер,г денеска во Брисел соопшти дека Финска формално ќе се приклучи на Алијансата за неколку дена. Во видеото објавено на каналот на НАТО на Јутјуб, Столтенберг порача дека приклучувањето на

На северот од Европа се раѓа нова и моќна воздушна сила: “Имаме над 300 борбени авиони, знаете ли за…

Земјите од северот на Европа се зближуваат во одбраната од воздух. „Силата на нашата заедничка нордиска флота е споредлива со воздухопловните сили на армиите на некои од големите европски земји“, коментираше командантот на данските

КРАЈ НА НЕУТРАЛНОСТА – Шведскиот парламент го усвои законот за пристапување во НАТО додека се…

Во средата шведскиот парламент официјално го одобри законот со кој ќе и се овозможи на земјата да се приклучи на НАТО откако нејзината апликација ќе биде ратификувана од сите 30 членки на алијансата, пишува медиумската агенција Reuters.

ДАЛИ КОНЕЧНО ЌЕ ИМА ДОГОВОР ЗА ЧЛЕНСТВО ВО НАТО: Што се договорија Шведска, Финска и Турција ?

„Турција денеска во Брисел потври дека Шведска и Финска презеле конкретни чекори на барањата на Анкара во однос на исполнувањето на условите за пристапување во Алијансата и дека трите земји повторно ќе одржат средби“, изјави главниот