Активен Таг

Црна Гора

Македонските фудбалери во март ќе одиграат два пријателски натпревари против Молдавија и Црна Гора

Македонската фудбалска репрезентација ќе се собере во втората половина на март во Анталија, Турција, на еднонеделен тренинг камп во рамки на кој ќе одигра два пријателски натпревари. Избраниците на селекторот Благоја Милевски првиот

“СЕ ШТО Е ВЕТЕНО ЌЕ БИДЕ ИСПОЛНЕТО“ – Премиерот на Црна Гора најавува оставка ако просечната…

Премиерот на Црна Гора, Милојко Спајиќ, денеска, на претставувањето на резултатите од работата на Владата за првите 100 дена, изјави дека ќе поднесе оставка доколку за една година просечната плата во Црна Гора не биде 1.000 евра, а

ПОЛИЦИЈАТА ОТКРИВА ПОТРЕСЕН МОТИВ – Полицаец во пензија од Подгорица си ги убил сопругата (50…

Пензиониран полицаец М.Д. (52 г.) синоќа во Толоши, Подгорица ги убил сопругата В.Д. (50 г.) и синот Ѓ.Д. (13 г.), по што и самиот си пресудил, пренесува Vijesti.me. Според веб-порталот, трагедијата се случила половина час по полноќ. 

БАЛКАНОТ СЕ ТРЕСЕ – Земјотресот во Албанија почувствуван и во Црна Гора

Заводот за хидрометеорологија и сеизмологија во Подгорица утринава регистрираше земјотрес со јачина од три степени според Рихтеровата скала, на пет километри западно од Коплик во Албанија, кој е почувствуван и во Црна Гора. Епицентарот

ПОЛИЦАЕЦ СЕ ОБИДЕЛ ДА СИЛУВА ДЕВОЈКА – Ужас во Црна Гора: Ја повикал во неговата куќа, а потоа…

Полицаецот Д.Л. е уапсен под сомнение дека синоќа во Шавник на северот на Црна Гора се обидел да нападне малолетна соседка, објавија тамошните медиуми. Според истите информации, кога девојчето минувало покрај неговата куќа, тој ја

ОВАА ЗЕМЈА НА БАЛКАНОТ Е “ЛИДЕР“ ПО БРОЈОТ НА САМОУБИСТВА – За пет години животот си го одзеле…

Според RTCG, црногорската полициска управа заклучно со 31. декември 2023 година регистрирала 116 самоубиства во изминатата година, што го засилува загрижувачкиот биланс на самоубиства во Црна Гора. Претходната година биле регистрирани

СЕВЕРИНА ГИ ЗАПАЛИ СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ – Драмата околу настапот во Црна Гора продолжува: “Пее…

Северина на новогодишната забава во Котор пееше за 30.000 луѓе и ги изведе сите нејзини хитови, а во еден момент од концертот извика „Не ја давајте Црна Гора“. Секако, на социјалните мрежи веднаш започна жестока дебата - имено, многу Срби

ВИДЕО | Северина пееше на новогодишната ноќ во Црна Гора и со една реченица ги збесна Србите: “Таа е…

Една од најпознатите балкански музички ѕвезди, Северина, на новогодишната ноќ во Котор настапи пред 30.000 луѓе. Таа ги испеа своите бројни хитови, а на полноќ ја изведе песната „Ivanova Korita“, додека во еден момент од концертот таа и

СРБИЈА “ПОГРЕБАНА“ НА САМО ТРИ ДЕНА ПРЕД ИЗБОРИТЕ !? Клучен документ за Западен Балкан од ЕУ создаде…

Европската унија (ЕУ) одлучи прво да го тргне Западен Балкан од агендата, за овие шест земји, меѓу кои е и Македонија, да не се попречат за време на Самитот, кој има предуслови за неуспех, но сите се надеваат дека 10-те милијарди евра

ВИДЕО | ДРАМАТИЧНА СНИМКА ОД ЈАДРАНСКОТО МОРЕ – Силниот ветер си “игра“ со голем патнички…

Видео од брод за крстарење кој плови во заливот Котор во Јадранското Море ги шокираше корисниците на социјалните мрежи. Поради предвиденото невреме во Црна Гора денеска е во сила портокалов метео-аларм, поради што покрај обилните врнежи