Активен Таг

Црно Море

ТУРЦИЈА ЈА СПУШТИ РАМПАТА ЗА ВЕЛИКА БРИТАНИЈА !? “Султанот“ нема да дозволи миночистите наменети да…

Турција во вторникот соопшти дека нема да дозволи два миночиста што ѝ ги подари Велика Британија на Украина да поминат низ нејзините води на пат кон Црното Море, бидејќи тоа ќе го прекрши меѓународниот пакт за воено минување низ теснецот.

“БУРАТА НА ВЕКОТ“ ЈА МЕНУВА СИТУАЦИЈАТА НА ФРОНТОТ ВО УКРАИНА – Руската флота е парализирана,…

Военото уништување и секојдневните руски ракетни напади врз цивилни цели и инфраструктура како да не се доволни - Украина ја погоди и „милениумска“ снежна бура и поплави, а дуваше ветер со брзина од 144 километри на час.  „Десет лица

УЖАС ВО ВОДИТЕ НА ЦРНОТО МОРЕ – Потона турски брод

Турски товарен брод со 12 членови на екипажот потона во неделата за време на невремето крај брегот на Црното Море во Турција. Властите не успеале да стапат во контакт со екипажот на бродот, соопшти денес министерот за внатрешни работи

Володимир Зеленски: “Алтернативниот црноморски коридор за извоз на жито продолжува да функционира“

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денес изјави дека алтернативниот коридор за извоз на жито преку Црното Море ќе продолжи да функционира и покрај сите закани. Како што се наведува во соопштението од кабинетот на Володимир

РУСКАТА ЦРНОМОРСКА ФЛОТА СЕ ПОВЛЕКУВА ОД КРИМ – Русите градат нова база поради страв од…

Русија планира да отвори нова поморска база во одметната грузиска провинција Абхазија, на Црното Море, најави првиот човек на овој регион Аслан Бжанија, пренесува рускиот портал vesti.ru, повикувајќи се на информации „од терен“. Сепак,

ФОТО | ДРОН ПАДНА ВО УШТЕ ЕДНА ЗЕМЈА-ЧЛЕНКА НА НАТО – Драма во соседна Бугарија: Во познато…

Министерството за одбрана на Бугарија денес соопшти дека испратило специјален тим за проверка и деактивирање на беспилотно летало со експлозив што беше пронајдено синоќа во селото Тјуленово на брегот на Црното Море. Медиумската агенција

ВИДЕО | НОВ МОЌЕН УДАР ВРЗ РУСИТЕ – Украинските специјалци вратија нафтени платформи во Црното…

Украинските специјални сили повторно ги зазедоа морските платформи за дупчење што ги држеше Русија од 2015 година во „уникатна операција“ што може да значи обид да се врати контролата врз Црното Море. Воената разузнавачка служба (ГУР)

ЦРНА ПРОГНОЗА НА ‘СУЛТАНОТ’ ЗА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА – Реџеп Таип Ердоган си ја…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека нема изгледи за постигнување мир во Украина. „Ставот на Турција за актуелната војна во Украина е недвосмислен. Од првиот ден се залагавме за мир, дијалог и дипломатија. 

‘СУЛТАНОТ’ КОНТРА ВЛАДИМИР ПУТИН !? Реџеп Таип Ердоган по средбата во Сочи објави и…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган по разговорите со неговиот руски колега Владимир Путин во понеделникот изјави дека наскоро ќе биде можно да се продолжи договорот со Обединетите нации (ОН) за ублажување на светската криза со

Владимир Путин со јасна порака до ‘Султанот’: “Нема да има нов договор за извоз на жито…

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, во понеделникот изјави дека нема да има нов договор за извоз на жито од Украина, по моделот на Црноморскиот договор, од кој Русија се повлече, додека Запад не ги исполни неговите барања,