Активен Таг

Штип

ГОЛЕМА ТРАДИЦИЈА – Штип денес одбележува десет години од впишувањето на обичајот Ч’трсе на…

Штип денеска се одбележаа 10 години јубулеј од впишувањето на обичајот Ч’трсе како прво нематеријално културно наследство на листата на УНЕСКО. Зоран Малинов од Институтот за фоклор „Марко Цепенков“, кој ја изготвуваше документацијата

НОВИ ДЕТАЛИ ЗА ЗАКАНИТЕ ШТО ГИ ДОБИЛ ШТИПСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК – СВР-Штип со соопштение за…

Секторот за внатрешни работни - Штип во писмено соопштение до медиумите потврдува за инцидентот и заканите кои ги добивал градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов од лицето Ј.М. вработен во Оштина Штип. „На 21. март во 22:45 часот

СВР Штип лиши од слобода три лица по распишани централни потерници за сторени кривични дела “тешка…

МВР информира дека денеска, полициски службеници од СВР Штип по распишани централни потерници поради бегство од казнено-поправните установи ги лишиле од слобода тројца штипјани. Двајца за доиздржување на казна во штипскиот затвор, а еден

Штипските советници од мнозинството гласаа за издавање општинска обврзница

По пропаѓање на првиот обид за издавање општинска обрзница од страна на Општина Штип, денеска на седница на Советот на Општината почна повторно постапка за издавање обврзница во износ од четири милиони евра, за реализација на неколку