Активен Таг

Јемен

Кризата на Блискиот Исток ја полни касата на Владимир Путин: “Додека сите пловат на половина свет,…

Кризата во Црвеното Море значително го намали транзитот на комерцијалните бродови, но танкерите кои превезуваат руска нафта главно минуваат низ регионот непречено, со помал ризик од нивните конкуренти, велат претставници на бродските

Иран знае дека ќе ја отвори Пандорината кутија доколку се реши за директен конфликт со Запад, но…

Непријателствата се силни, но не треба да се очекува Иран сега да влезе во отворен конфликт. Мислам дека наместо тоа, тие ќе продолжат да ги поддржуваат овие мрежи на отпор, како што се Хутите, Хезболах и Хамас, кои потенцијално создаваат

НОВА ПРОВОКАЦИЈА ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ – Американците пресретнаа уште една ракета истрелана од…

Американската Армија објави дека уште еден проектил истрелан од јеменските бунтовници Хути бил пресретнат во јужниот дел на Црвеното Море. Бунтовниците во неделата околу 16:45 часот по локално време истрелале против-бродска крстосувачка

Хути: “Нема жртви и повредени во новиот американски напад, ветуваме силен одговор“

Претставникот на јеменските Хути, Насрулдин Амер, денеска изјави дека нема загинати или повредени во последниот американски напад врз нивните позиции во Сана и вети „силен и ефикасен одговор“. „Нема повредени, материјална штета или

“ДОЗВОЛЕТЕ МИ ДА РАЗЈАСНАМ!“ – Доналд Трамп жестоко го навреди Џо Бајден за нападот на Хутите…

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, остро го критикуваше актуелниот претседател на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, за нападот на позициите на Хутите во Јемен. Доналд Трамп, исто така, се запраша зошто „истата банда“

НОВ НАПАД ВРЗ ХУТИТЕ – Американците нападнаа со моќните ракети “Томахавк“ врз главниот град на…

Вооружените сили на САД во текот на ноќта извршија нов напад врз позициите на Хутите во Јемен. „Точно во 3 часот и 45 минути по локално време американските сили извршија напад врз радарот на Хутите во Јемен“, соопшти Централната

Жозеп Борел: “ЕУ ја поздравува Резолуцијата на СБ на ОН за осуда на нападите на Хутите врз бродовите…

Одржувањето на слободата на пловидба во Црвеното Море е од витално значење за слободниот тек на глобалната трговија и регионалната безбедност, наведува високиот претставник на ЕУ во писмената изјава по повод усвојувањето на Резолуцијата

“ОВА НЕ Е ДЕЛ ОД КОНФЛИКТОТ МЕЃУ ИЗРАЕЛ И ХАМАС“ – Пентагон се огласи по нападот на САД и…

Пентагон тврди дека нападите врз цели на Хутите во Јемен не се дел од конфликтот меѓу Израел и Хамас. Секретарот за печат, генерал-мајор Патрик Рајдер, изјави за CBS News дека „наменетите“ напади биле конкретно насочени да ја попречат

“САД ПРЕТПОЧИТААТ ЕДНОСТРАНО РЕШЕНИЕ“ – Русија бара итен состанок на Советот за безбедност на…

Советот за безбедност на Обединетите нации (СБ на ОН) ќе се состане на барање на Русија во петок попладне на вонредна седница откако Соединетите Американски Држави (САД) и Велика Британија извршија воздушни напади врз јеменските Хути,

ЦЕНАТА НА НАФТАТА ВО ПОРАСТ, А РАСТЕ И ТЕНЗИЈАТА ПОРАДИ КОНФЛИКТОТ ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ – Нападот…

Цените на нафтата пораснаа откако Велика Британија и Соединетите Американски Држави извршија воени напади врз цели во областите во Јемен контролирани од Хути, додека тензиите во Црвеното Море продолжуваат да растат, јавува CNBC.