X воведува нови функции за пребарување за премиум корисници

Ако сте премиум корисник на X, подгответе се за освежување на платформата, бидејќи X објавува уште едно ажурирање за да го подобри искуството во апликацијата.

Како што потврди дизајнерот на X, Андреа Конвеј, платформата воведува нови филтри за пребарување за премиум корисници.

Оваа функција им овозможува на корисниците да ги подредуваат објавите врз основа на критериуми како датум, јазик и локација, пренесува Telegraph.

Се вели дека овие карактеристики ја зголемуваат практичноста за пребарување на платформата. Сепак, најновите ажурирања ќе бидат достапни само за платените корисници. Барем засега.

Откако Илон Маск го купи Твитер, тој работи на трансформирање на платформата во „апликација за сè“, слична на кинеската апликација WeChat.

Бидејќи X стана приватен по откупувањето на Маск, тој повеќе не е обврзан јавно да ги открива податоците, што го отежнува проверката на броевите на корисниците.

Сепак, платформата може да се пофали дека има скоро 500 милиони корисници, бројки кои се проценуваат дека се пониски од Statista.