ВИДЕО | СТРАШНИ СЦЕНИ – Еве како е извршен нападот над Севастопол! Украинците испратиле три групи со по 10 дронови кои успешно ја погодиле целта

0

Нападот на магацинот за нафта на Министерството за одбрана на Руската Федерација во близина на Севастопол го изврши рој од беспилотни летала – камиказа – од три групи од по 10 беспилотни летала Mugin-5  кои полетале од областа Одеса преку Црното Море и удриле во целта. околу 4 часот наутро.

Во нападот биле уништени четири цистерни со нафта, а ударот и пламенот го зафатил цел Севастопол.

Руските единици за електронска заштита на областа Красух собориле 4 беспилотни летала, додека еден бил соборен од хибридниот систем за противвоздушна одбрана Pancir S-1.

Овој украински напад се смета за еден од најжестоките по 6. октомври 2022 година, кога беше извршен спектакуларен напад на мостот кој ја поврзува Русија со полуостровот Крим, кој во таа прилика беше оштетен. И тогаш, како и сега, целта беше гориво за руската Армија, само што тогаш нападот беше извршен врз цистерни со гориво на железничкиот премин преку мостот.

Последиците од нападот утринава се многу видливи, бидејќи над Севастопол сè уште се дига густ црн чад, кој добил форма на печурка. За катаклизмичните сцени придонесе и ниската облачност, бидејќи во моментот на нападот со беспилотните летала врнело дожд.

Пожарникарите се уште не го локализирале пожарот, а во гаснењето учествувал и противпожарниот воз на руската железница. Се очекува пожарот да биде локализиран околу 18 часот по локално време.