Таткото на Вања не се огласува, а еве и зошто: Мајката ги откри најновите детали! Можеби некому му е несфатливо, но вистина е…

0

Додека полицијата активно трага по Вања Ѓорчевска (14) која исчезна на 27 ноември на пат кон училиште, во јавноста постојано се шират разни теории на заговор и дезинформации.

И покрај тоа што МВР во неколку наврати апелираше да се прекине објавувањето на непроверени и непотврдени вести, сепак, освен на социјалните мрежи, дури и во некои електронски медиуми се објавуваат невистини, а некои од нив пред неколку дена се дека девојчето е идентификувана, дека е пронајдена во друга држава, дека седела во бел автомобил… Сите овие шпекулации беа демантирани од надлежните служби.

Зорица, мајката на Вања, која прва на социјалните мрежи сподели апел да се најде девојчето, само неколку часа по нејзиното исчезнување, ​​вели дека е свесна за интересот на јавноста за овој настан, но шпекулациите воопшто не ги засегаат, нема да им помогнат, ниту на нив, ниту на истрагата.

– Не читам коментари на социјалните мрежи. Во некои медиуми се објавуваат мои наводни изјави, дека сум кажала нешто, се носат заклучоци, се извртуваат зборови. Нагласувам дека сум задоволна од работата на полицијата, сè е во нивни раце. Ако некој може да го најде моето дете, институциите се одговорни за тоа. Што можеме да направиме? Да бараме по улиците? Затоа ве замолувам да престанете со шпекулациите и невистините, ова е навистина тежок период за нашето семејство – апелира мајката.

За многубројните реакции во јавноста за таткото на Вања, каде е и зошто ништо јавно не се соопштува, таа вели дека како татко и столб на семејството, заедно е со нив во овие моменти.

– Таткото на Вања, Александар не ги користи социјалните мрежи. Можеби за некого е неразбирливо, но не сака секој да го стави својот живот на послужавник пред јавноста. И јас не објавувам многу на социјалните мрежи и не гледам ништо спорно таму. Александар нема ризична професија, објаснува мајката, во врска со шпекулациите дека можеби Вања била киднапирана поради наводни ситуации поврзани со работата на нејзините родители.

Вања Ѓорчевска, исчезната, Интерпол, трага

Таа вели дека семејството е во постојан контакт со службите и дека во интерес на истрагата не може да соопшти повеќе детали.

Вака изгледа Вања

Вања е висока 175 см, тежи 58 килограми, темно кафеава коса, кафени очи, носи протези, а има бенка на десната страна од лицето.

Облечена е во сина блуза, црна јакна, црни фармерки со странични џебови, бели патики со кафени риги. Носи училишен ранец и мобилен телефон Ајфон.

Од МВР посочуваат дека истрагата интензивно продолжува и дека се преземаат сите мерки и активности за пронаоѓање на лицето.

– За расчистување на случајот и пронаоѓање на лицето веднаш по приемот на пријавата преземени се сите мерки, вклучени се целосните капацитети на СВР Скопје на највисоко ниво, извршени се серија разговори со лица блиски до Вања, прегледувани се над 50 камери, биле испрашувани и нејзини блиски лоца и сл. Податоци за исчезнато лице на 28.11.2023 година. во 13:00 часот биле ставени на Стоп-листа на граничните премини, а на барање на МВР е покрената меѓународна потера на Интерпол по исчезнатото лице. Апелираме да не се шират дезинформации, а МВР континуирано ќе ја информира јавноста до пронаоѓање на малолетникот – соопштија од министерството.