„ЈА ГРАНАТИРААТ ЦЕЛАТА ТЕРИТОРИЈА“ Експлозии одекнуваат во Нагорно Карабах! Погодено училиште, се бројат мртвите – погледнете ја снимката од нападот (ВИДЕО/ФОТО)

0

Во воена операција во независната република Нагорно-Карабах, според неофицијални информации, загинале дваесет и пет лица, а повеќе од 80 се повредени, а Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека Баку започнал „антитерористички активности на локално ниво“, решени да ги исполнуваат стратешките цели.

Нагорно-Карабах го повика Азербејџан да ги прекине непријателствата и да преговара, меѓутоа, азербејџанските сили ја пробија линијата на контакт со ерменските сили на неколку места.

Москва повика на прекин на огнот

Руските мировни сили денеска организираа евакуација на цивилното население на Нагорно Карабах од најопасните региони и им пружија медицинска помош на повредените граѓани.

– Во текот на денот 469 лица, меѓу кои 185 деца, беа префрлени во руските мировни трупи. Брзата помош на медицинскиот вод за специјална намена укажала помош на девет повредени граѓани, меѓу кои и четири деца – се наведува во соопштението на Министерството за одбрана на Руската Федерација.

Командата на руските мировни сили ги повика конфликтните страни во Нагорно Карабах веднаш да го прекинат огнот, да преземат мерки за деескалација на ситуацијата и да го продолжат преговарачкиот процес, пренесува РИА Новости.

Како што се наведува во соопштението за печатот на руските војници, во текот на денот биле забележани бројни прекршувања на примирјето од азербејџанска страна долж линијата на контакт.

„Подигнете ги белите знамиња“

– Баку е подготвен да разговара со Ерменците, но само кога ќе го подигнат белото знаме и ќе се разоружаат – изјави во текот на денот Хикмет Хаџиев, советник за надворешна политика на претседателот Илхам Алиев.

Ерменија денеска негираше дека има воени сили во областа. Сепак, многу Ерменци во минатото доброволно се пријавија да се борат за Нагорно-Карабах.

Ерменските власти во енклавата соопштија дека Азербејџан ги напаѓа нивните позиции со артилерија и беспилотни летала по целата линија на фронтот и се обидува да навлезе подлабоко на територијата.

Азербејџанските сили го уништија училиштето

Азербејџанските сили уништија училиште во селото Јегсахог во Нагорно Карабах, селаните се под опсада и не можат да се евакуираат, пренесе „Арменпрес“.

– Властите на Нагорно Карабах не можат да евакуираат 150 жители на селото, кое е целосно опколено од азербејџанските сили – изјави активистот за човекови права од Нагорно Карабах, Гегам Степанјан.

„Тие ја гранатираат цела територија“

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан претходно изјави дека азербејџанските вооружени сили ја гранатираат целата територија на Нагорно Карабах со цел да воспостават контрола над населените области.

Тековни протести има и во главниот град Ереван, каде граѓаните бараат прекин на огнот и ерменските власти да преземат конкретни чекори во врска со ескалацијата на ситуацијата во Нагорно-Карабах, пред се, признавањето на независноста на таа област во Азербејџан.

– Се додека населението на Нагорно Карабах е во засолништа, ние мора да останеме на плоштадот на Републиката – рече еден од активистите.

Во близина на руската амбасада имаше и судир меѓу ерменски демонстранти и полицајци. Дописникот на „Спутник“ јави дека демонстрантите преку полицискиот кордон се обидуваат да упаднат во зградата на Владата.

Ердоган го поддржа Азербејџан

Турција ги поддржува чекорите на Азербејџан за зачувување на нејзиниот територијален интегритет, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во своето обраќање пред Генералното собрание на ОН.

– Секој има право да коегзистира на тлото на Азербејџан, вклучително и Ерменците и тоа треба да биде наша примарна цел – рече Ердоган.

Тој оцени дека „Советот за безбедност на ОН повеќе не е гарант на светската безбедност, туку стана бојно поле на политичките стратегии на пет земји“.

– Повикуваме на воспоставување меѓународен систем за доброто на целото човештво со изјавата „Светот е поголем од пет“ – рече турскиот лидер.

„Поткопање на шансите за мир“

САД се длабоко загрижени за воените дејствија на Азербејџан во Нагорно-Карабах и го повикуваат Баку веднаш да ги запре, изјави денеска американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

– Овие акции ја влошуваат и онака тешката хуманитарна ситуација во Нагорно-Карабах и ги поткопуваат шансите за мир – се вели во соопштението на Блинкен.

Тој додаде дека САД повикуваат на „итен прекин на непријателствата и дијалог со почит меѓу Баку и претставниците на народот на Нагорно-Карабах“.

Шестнеделната војна започна сè

Во есента 2020 година избувна шестнеделна војна меѓу Ерменија и Азербејџан за Нагорно Карабах. Како резултат на тоа, Азербејџан ја презеде контролата врз приближно половина од регионот, а во остатокот беа стационирани руски мировници. Ерменија вети дека ќе ги повлече војниците од НКР. Во декември 2022 година, Азербејџан го блокираше единствениот пат што го поврзува Нагорно-Карабах со Ерменија, по што започна хуманитарна криза во регионот.