СРБИЈА Е ВО ПОЛУФИНАЛЕ! Ѓоковиќ го преслуша Нори – патот до Салатара продолжува!

Одличната партија на српскиот тенисер и пресуди на Велика Британија…

Најдобриот тенисер на планетата Новак Ѓоковиќ го совлада Британецот Камерон Нори со резултат 2:0 по сетови 6:4, 6:4 во вториот меч од Дејвис куп дуелот меѓу Србија и Велика Британија. Со оваа победа избраниците на Виктор Троицки поведоа со 2:0 и обезбедија пласман во полуфиналето на натпреварувањето.

Ноле рутински го доби првиот сет. Во петтиот гем успеа да направи брејк, па со водство од 4:3 имаше четири брејк топки кои не ги искористи, па Нори успеа малку да го продолжи тој дел од играта, но не и да ја загрози предноста на Ѓоковиќ. .

Нашиот тенисер одлично сервираше, не му дозволи на Нори да му се закани, а во ист стил го започна и вториот сет. Веќе во првиот натпревар Новак направи брејк, па поведе со 2:0, а тогаш се чинеше дека отпорот на Нори слабее, но Британецот не се предаде.

Тоа најдобро го потврди петтиот гем од вториот сет, Ѓоковиќ имаше пет брејк топки, но Нори успеа да се извлече. Британскиот тенисер до крајот на мечот продолжи да му „дише на вратот на Новак“, но немаше шанси за пресврт.

До крајот на мечот Ѓоковиќ добиваше гемови на свој сервис, што беше доволно за победа и потврда на Србија во полуфиналето на Дејвис купот.

Со договор на судиите и нашиот тим, одлучено е да не се игра двомечот.

Значи Србија оди во полуфинале со 2-1, но тоа нема никакво значење.

Важно е што со овој меч меѓу Новак и Нори, нашиот тим се пласираше меѓу четирите најдобри.