Активна Категорија

Анализи

Рекордна вредност на Биткоинот: „Царува тотално лудило“! Банкарите предупредуваат: Колатералната…

На 28 февруари, Биткоинот достигна цена повисока од 60 илјади американски долари за прв пат по две години, а вредноста на криптовалутите се зголеми за повеќе од 40 проценти во текот на изминатиот месец. Според најновите податоци,

Дали Русија ќе се обиде да го анектира отцепениот регион на Молдавија?

Телефонот на Александру Фленчеа непрекинато ѕвони од минатата недела. „Не можам да ви кажам колку телефонски повици добив во последните два дена и од новинари и од познаници“, изјави Фленчеа по телефон за Ал Џезира. Луѓето постојано

Колку точно ги чини Русите војната во Украина: Пентагон објави многу прецизни бројки

Речиси две години по почетокот на руската инвазија на Украина, Пентагон објави нови бројки кои откриваат колку војната ја чини Русија. Според нив, Москва досега издвоила 211 милијарди долари само за воени операции, а уште 10 милијарди се

Научниците останаа шокирани од откритието, тоа се нема случено во последните 10.000 години, но веќе…

Струите на Атлантскиот океан опасно ослабнаа и ова е „многу лоша вест за климатскиот систем и човештвото“, се вели во истражувањето објавено во научното списание Science Advances. Користејќи компјутерски модели и архивски податоци,

ТАЈНОТО ОРУЖЈЕ КОЕ РУСИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ГО „ПРОВАЛАТ“ – Украинците до детали опишаа како го…

Потонувањето на рускиот ракетен воен брод „Ивановец“ во близина на Крим со поморски дронови минатата недела беше голем удар за Кремљ и потврда за зголемената моќ на Украина во Црното Море. Застрашувачката експлозија во која потона

УНИЦЕФ: Потребни се повеќе напори за заштита на децата на интернет

На овогодинешниот меѓународен ден за побезбеден интернет што се одбележува како глобална иницијатива за промовирање побезбеден и подобар интернет за сите корисници, особено за децата и младите, УНИЦЕФ ги повикува сите чинители да ги

Тошковски: Нема теорија процесот со пасошите да се заврши до 12 февруари

Министерот за внатрешни работи во техничката влада, Панче Тошковски, во интервју за ТВ Сител соопшти некои позиции и мерки што ги презема за решавање на проблемите во процесот на издавање патни исправи во Република Македонија. Потенцира

Голем проблем за НАСА, научно списание објави загрижувачка студија: „Месечината се намали, не сте ни…

Некои од областите со најголем ризик ги вклучуваат локациите предложени од НАСА за слетување на Артемис III со екипажот. Месечината се намали за приближно 45 метри во обемот во изминатите неколку милиони години додека се ладеше. Поради

Вакцината против ракот се приближува кон последната фаза на тестирање, еве што досега се знае за…

Д-р Томас Вагнер, основач на биотехнолошката компанија „Orbis Health Solutions“ и истражувач на ракот, прави се да ја реализира својата животна мисија да најде начин за лекување на оваа болест, но во исто време да можат да се избегнат

УАПСЕН АЦА ЛУКАС! Сè се случило на патот кон Копаоник

Како што дознава српски курир, во текот на ноќта бил приведен пејачот Аца Лукас . Тој отишол на Копаоник да пее, но бил запрен од сообраќајната полиција кај Брус, по што бил одведен на дополнително распит.