Активна Категорија

Анализи

Како регионот се справуваше со корупцијата во изминатата деценија

Северна Македонија најлошата позиција на рангирањето на Транспаренси Интернешнл ja имаше во 2020 година кога се најде на 111 место, а најдоброто рангирање на 64 место имаше во 2014 година. Земјите од Западен Балкан имаат минимален

За 21 година од босанско државјанство се откажале над 95.000 луѓе

Во изминатите 21 година 95.836 лица се откажале од државјанството на Босна и Херцеговина, објавија босански медиуми. Процесот на откажување од босанско државјанство може да трае од неколку месеци до неколку години, што бара

Извештај: Во 2022 година хакерите украле рекордни 3,8 милијарди долари под форма на криптоактиви

Хакерите минатата година украле рекордни 3,8 милијарди долари под форма на крипроактиви, а најголемиот број напади биле од Северна Кореја, се наведува во извештајот на американската компанија за анализа на блокчејн „Чејнанализис“

Прогноза на MMФ: Британија единствена земја од Г7 која паѓа во рецесија

Прогнозите на Меѓународниот монетарен фонд за Велика Британија се полоши отколку оние за Русија која е погодена од санкции поради војната во Украина. Велика Британија се очекува да биде единствената земја од групата развиени земји Г7

Водечкиот француски интелектуалец: “Третата светска војна веќе започна” –…

Пораката на Тод е прилично песимистичка и застрашувачка за Западот на долг рок Може ли да се спречи руската инвазија на Украина да ескалира во Трета светска војна? Еден од најголемите авторитети на меѓународната политика, поранешниот

Рекордна посетеност годинава на Австралија опен

Првиот тениски грен – слем сезонава Австралија опен, кој заврши со победи на Новак Ѓоковиќ и Арина Сабаленка, донесе рекордна посетеност со повеќе од 900.000 гледачи, објавија организаторите на турнирот во Мелбурн. И покрај отсуството

ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД ВОЈНАТА- Украинка покажува како сега изгледаат нејзините омилени места, и се…

Украинката Ана Малигон неодамна на TikTok сподели како сега изгледаат нејзините омилени места во нејзиниот роден град во Украина. Ана Малигон е Украинка, која неодамна сподели содржина на својот профил на TikTok, поврзана со нејзината

Тасева: Сè уште се наоѓаме многу ниско на Индексот на перцепција на корупцијата, а веќе 20 години…

Република Северна Македонија годинава со 40 индексни поени е рангирана на 85 место од можни 180 на Индексот на перцепција на корупцијата (ИПК) за 2022 година на Транспаренси Интернешнл. Според претседателката на Транспаренси Интернешнл

Украина ќе ја заборавите, најстрашното доаѓа наскоро: Иран е нападнат, а во Русија веднаш се сетија…

Контроверзниот руски политичар Владимир Жириновски почина пред речиси една година, но тој сè уште е многу цитиран во Русија, бидејќи некои од неговите изјави и предвидувања за иднината се чини дека почнуваат да се потврдуваат со завидна

Фити: Да се затегне монетарната политика, а Буџетот да биде строго таргетиран

Трошењето на буџетските средства да биде строго таргетирано, максимално да се поддржат фирмите кои имаат потреба, посебно иновативните и само ранливите категории граѓани, не сите, а монетарната политика да се затегне, да пораснат каматните