Активен Таг

Кина

Оперираат низ цела Европа, незапирливи се: “Ги мобилизираа буквално сите, дури и ако некој не сака…

Во својот последен годишен извештај за безбедносните предизвици, Владата на Норвешка предупреди на безбедносната закана од кинеските разузнавачки мрежи во Европа. „Нивните активности вклучуваат политичко разузнавање и индустриска

ВИДЕО | ЧУДО ОД ЧОВЕК – Новак Ѓоковиќ објави видео во кое зборуваше на кинески јазик: Еве…

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја честиташе кинеската нова година која се славеше вечерва, додека од сабота, 10. февруари, ќе бидеме во годината на дрвениот змеј. Новак Ѓоковиќ испрати честитка на кинески јазик. „Среќна

ФОТО | СТРАШНА ПРИКАЗНА ОД КИНА – Љубовни партнери фрлиле две деца од 15-ти кат, а причината…

Брачен пар прогласен за виновен за убиство на две деца кои во 2020 година биле фрлени од прозорец на 15-ти кат на станбена зграда, биле егзекутирани во Кина, објави судот, пренесуваат тамошните медиуми. Таткото на децата, Џанг Бо и

ФОТО | Погледнете го новото кинеско градежно чудо во облик на детелина: “Ова е најголемо во Азија!“

Неодамна беше отворена раскрсницата „Бинхаи“ на автопатот Хангжу-Нингбо, изграден од Кинеската железничка компанија. Тоа е најголемиот спој на автопати кои функционираат над површината на морето во Азија, пишуваат кинеските медиуми.

Мега-проектот што требаше да ги “збратими“ Владимир Путин и Си Џинпинг е одложен поради пазарење:…

Изградбата на долго планираниот мегапроект, кој ги поврзува руските гасни полиња со Кина, е одложена поради пазарење. Гасоводот „Моќта на Сибир 2“, кој треба да ја минува монголската територија, е приоритет за Русија повеќе од една

Украина го покани Си Џинпинг на “мировен самит“: “Ќе разговараме за планот за имплементација на…

Украина го покани претседателот на Кина, Си Џинпинг, да учествува на планираниот „мировен самит“ на светските лидери во Швајцарија, соопшти Ихор Зовка, главен дипломатски советник на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, додека

Кинезите создадоа вирус сличен на Ковид-19, а смртноста е 100 проценти сигурна и молскавична: “Ова…

Кинеските научници експериментираа со мутиран вид на вирусот Ковид-19 кој се покажа дека е 100 отсто смртоносен кај „хуманизираните“ глувци - и покрај загриженоста дека таквото истражување може да предизвика нова пандемија. Научниците

Овој човек тајно купил огромно земјиште во САД, а се се криело од јавноста цела деценија: Како му…

Минатонеделното откритие дека кинескиот милијардер и член на Комунистичката Партија е вториот по големина странски сопственик на обработливо земјиште во САД, предизвика гнев кај политичарите кои сакаат да знаат зошто купувањето на Чен

СИТЕ ОЧИ ВПЕРЕНИ КОН ОСТРОВОТ – Затворени биралиштата во Тајван, почна пребројувањето на…

Се затворија избирачките места на кои гласачите денеска го избираат новиот претседател на Тајван и новиот состав на еднодомниот парламент и веднаш почна пребројувањето на гласовите. Гласањето, чиј исход внимателно го следи Кина,

ВИДЕО | КИНА НАПРАВИ ИСТОРИСКИ ЧЕКОР – Лансирана е најмоќната ракета која е произведена од…

Компанијата со седиште во Пекинг, OrienSpace, денес успешно ја лансираше најмоќната ракета во историјата на Кина од приватниот сектор, отворајќи го патот за идните лансирања во кои досега доминираа државните компании. Ракетата „Gravity-1“