Активен Таг

Косово

Заменикот на Албин Курти помина како Бранко Героски – Му истурија милкшејк врз “главата”…

Активисти на Социјалдемократската партија на Косово (ПДС) фрлија чоколадна торта и милкшејк кон Бесник Бислими, вицепремиерот на Косово задолжен за дијалог со официјален Белград, пишува хрватскиот весник Jutarnji list. Џемајл Реџа на

Лајчак: “Србија според договорот нема да се противи на членството на Косово во меѓународните…

Специјалниот претставник на Европската унија (ЕУ) за дијалогот меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак изјави дека договорот меѓу претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти претставува пресвртница во

Ескобар: “Договорот во Охрид е за регионално помирување и забрзан влез на Западен Балкан во ЕУ“

САД уште еднаш укажаа дека целосно го подржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ, и сакаат земјата да стане полноправна членка на Унијата што побргу, но ги следат многу внимателно и постапките на Косово и Србија за имплементација

Проруски организации во Србија планираат насилни демонстрации доколку Вучиќ денес постигне некаков…

Екстремисти од неколку ултрадесничарски и проруски организации во Србија планираат насилни демонстрации во деновите по средбата на српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премеир Албин Курти со посредниците од ЕУ, Жозеп Борел и

ВО ЖИВО: Заврши првиот дел од трилатералот разговор помеѓу Вучиќ, Курти и европските преставници

Во Охрид во моментот се одржува средба на еврокомесарот за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, и специјалниот претставник на Европската унија за дијалог помеѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, со претседателот на Србија,

Ковачевски за МИА: “Дијалогот Белград-Приштина во Охрид е потврда дека земјава е фактор на…

„Денешното одржување на дијалогот на високо ниво за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина во Охрид се најголема потврда дека Северна Македонија во овој момент е фактор на стабилност на Балканот, што го потврдивме преку нашето

ВО ЖИВО: Започна трилатералната средба помеѓу Вучиќ, Курти и европските претставници во Охрид (фото)

Во Охрид во моментот се одржува средба на еврокомесарот за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, и специјалниот претставник на Европската унија за дијалог помеѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, со претседателот на Србија,

ЈАСНА ПОРАКА – Специјални советници за надворешна политика и безбедност на Франција, Германија…

Специјалните советници за надворешна политика и безбедност на Франција, Германија и Италија, Емануел Боне, Јенс Плетнер и Франческо Тало објавија заедничка авторска статија во која велат дека нацрт-договорот за односите меѓу Косово и

“На Србија денес отпаѓа повеќе од 50 отсто од економијата на Западен Балкан!“ – Вучиќ јасно…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека се уште не добиле нацрт за тоа што сака Европската унија во преговорите за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. „Ние доставивме наш предлог, Албанците го доставија

Дали средбата во Охрид со Курти ќе биде судбоносна за претседателот на Србија !? Вучиќ: “Сите се…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека во Охрид не се очекува судбоносен ден, дека од Брисел се уште не пристигнал нацрт за тоа што сака ЕУ, дека Србија ќе продолжи да работи со Европската унија и нема да се откаже од