Активен Таг

Косово

Џо Бајден ѝ го честита на Вјоса Османи на Денот на независноста на Косово: “САД и Косово споделуваат…

Претседателот на САД, Џо Бајден, испрати писмо до претседателката на Косово, Вјоса Османи, со честитки по повод 16-годишнината од независноста на Косово. Во писмото, кое преку соопштение за медиумите го пренесе Кабинетот на Вјоса

МАКЕДОНЕЦ ПРОНАЈДЕН МРТОВ ВО КОСОВО – 61-годишен маж пронајден мртов во мотел во Урошевац

Маж на 61-годишна возраст, државјанин на Република Северна Македонија, е пронајден вчера попладне мртов во мотел во областа на градот Урошевац во Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Портпаролот на полицијата за регионот на

За Талат Џафери изјавата на Александар Вучиќ дека Албин Курти ќе ја победи ДУИ е во насока на…

Техничкиот претседател на Владата, Талат Џафери, на настанот во тетовско Селце на новинарско барање ја коментираше изјавата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, дека намерата на премиерот на Косово, Албин Курти, е да го победи Али

Обид за атентат на Албин Курти во Скопје !?

Премиерот на Косово, Албин Курти, во изјава за косовските медиуми рекол дека на средбата што ја имал со сестринските социјалистички партии во Скопје, добил информации за бројни закани од поединци и структури кои имаат корени од официјален

Игли Хасани: “Има акутни закани по безбедноста и стабилноста кои доаѓаат надвор од Косово“

Министерот за Европа и надворешни работи на Албанија, Игли Хасани, оцени дека има акутни закани по безбедноста и стабилноста кои доаѓаат надвор од Косово. „Како што и на состанокот на Советот за безбедност на ОН истакна постојаниот

Александар Вучиќ пред Советот за безбедност на ОН побара мерки за спречување на “прогонот“ на Србите…

„Ситуацијата на Косово, предизвикана од одлуката на косовските власти да го забранат динарот во платежните трансакции, е во спротивност со резолуциите и повелбите на Обединетите нации (ОН) и може да предизвика непоправлива штета“, порача

ДОГОВОРОТ ОД ОХРИД УСЛОВ ЗА ЧЛЕНСТВО НА СРБИЈА ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА – Брисел формално предложи…

Европската комисија (ЕК) и Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) поднесоа предлог исполнувањето на обврските преземени во Охрид да се вклучи во преговарачката рамка на Србија за членство во Европската унија (ЕУ). Со овој

“ЌЕ БАРАМЕ ИТНА СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА ОН“ – Александар Вучиќ вели дека се…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска од „Палатата Србија“ се обрати до јавноста и зборуваше за сите актуелни и важни теми за граѓаните на Србија. На почетокот на обраќањето, тој ги запозна граѓаните со состојбите на Косово

Претседателот Стево Пендаровски во работна посета на Косово

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, денес ќе престојува во работна посета на Република Косово. Од Кабинетот на претседателот информираат дека е предвидено во Приштина тој да се оствари средби со претседателката, Вјоса Османи

ОД 1. ФЕВРУАРИ ПЛАЌАЊЕ САМО ВО ЕВРА! Косово го исфрли од оптек српскиот динар, а веднаш реагираше и…

Белград и Приштина се пред нов предизвик во дијалогот за нормализација на односите по одлуката на Централната банка на Косово (ЦБК) дека од 1. февруари единствена дозволена валута на Косово ќе биде еврото, со што динарот се исклучува од