Активен Таг

МКС

Премиерот на Хрватска, Пленковиќ јасно порача: “Хрватска би го уапсила Путин доколку дојде во…

Доколку во Хрватска дојде рускиот претседател Владимир Путин, по кого Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење, тој ќе биде уапсен во согласност со процедурата предвидена со закон, посочи во Брисел хрватскиот премиер Андреј

УНГАРИЈА ИСПРАТИ ЈАСНА ПОРАКА ДО ХАГ – Кабинетот на Виктор Орбан порача: “Доколку Владимир…

„Доколку тој влезе во земјата, Унгарија нема да го уапси рускиот претседател Владимир Путин“, изјави во четвртокот одговорното лице на кабинетот на премиерот Виктор Орбан, појаснувајќи дека за тоа да го направат немаат правна основа.

‘ПРОДОЛЖЕНАТА РАКА НА КРЕМЉ ВО ЕУ’ – Унгарија ја блокираше заедничката изјава на…

Унгарија го блокираше заедничкото соопштение на земјите-членки на Европската унија за налогот за апсење на претседателот на Русија, Владимир Путин издаден од Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг, пишуваат украинските медиуми. Поради

Олаф Шолц ја поздрави одлуката на МКС за апсење на Владимир Путин и порача: “ФАКТ Е ДЕКА НИКОЈ НЕ Е…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ја поздрави одлуката на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин, велејќи дека тоа покажува дека никој не е над законот. Претходниот ден МКС

Бајден ја поздравува одлуката на МКС за апсење на Путин: “Ова испрати силна порака!“, Кремљ потегот…

Претседателот на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден изјави во петокот дека претседателот на Русија, Владимир Путин извршил воени злосторства и дека одлуката на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налог за негово апсење