Активен Таг

МКС

Димитриј Медведев повеќе не бира зборови: “Хашки курви, ви посакуваме брза и болна смрт!“

„Налозите, обвинителите, процесите против Русија се само шега што ги забавува руските непријатели, но тие се суштински опасни игри и можат во одреден момент да станат casus belli, т.е. причината за војната“, напиша заменик-претседателот на

ВЛАДИМИР ПУТИН ОСТАНУВА ‘ЗАРОБЕН’ ВО КРЕМЉ – Моќниот ‘Руски цар’ нема…

Претседателот на Русија, Владимир Путин, нема да присуствува на самитот на БРИКС во Јоханесбург. https://twitter.com/AFP/status/1681620301027606529 „Според заеднички договор, претседателот Владимир Путин нема да присуствува на

МОСКВА ГО ВОЗВРАЌА УДАРОТ – Судиите на МКС ќе одговараат пред Истражниот комитет на Русија !?…

Истражниот комитет на Русија наскоро ќе ги стави под лупа и на листа судиите на Меѓународниот кривичен суд (МКС) кои издадоа налог за апсење на Владимир Путин - ова го соопшти првиот човек на комитетот Александар Бастрикин, објавија

Володимир Зеленски со јасна порака од Хаг: “Сите сакаме да го видиме Владимир Путин овде! Сигурен…

„Претседателот на Русија, Владимир Путин, мора да биде изведен пред лицето на правдата за војната во Украина“, порача во четвртокот претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за време на посетата на Хаг, каде што е седиштето на

“НЕ ДОАЃАЈ БИДЕЈЌИ ЌЕ МОРА ДА ТЕ УАПСИМЕ!“ – Јасна порака до Владимир Путин од земја-членка на…

Јужна Африка ќе го покани претседателот на Русија, Владимир Путин, да присуствува на самитот на БРИКС преку платформата Zoom, наместо лично, откако Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за негово апсење. „Јужна Африка ќе побара

Премиерот на Хрватска, Пленковиќ јасно порача: “Хрватска би го уапсила Путин доколку дојде во…

Доколку во Хрватска дојде рускиот претседател Владимир Путин, по кого Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење, тој ќе биде уапсен во согласност со процедурата предвидена со закон, посочи во Брисел хрватскиот премиер Андреј

УНГАРИЈА ИСПРАТИ ЈАСНА ПОРАКА ДО ХАГ – Кабинетот на Виктор Орбан порача: “Доколку Владимир…

„Доколку тој влезе во земјата, Унгарија нема да го уапси рускиот претседател Владимир Путин“, изјави во четвртокот одговорното лице на кабинетот на премиерот Виктор Орбан, појаснувајќи дека за тоа да го направат немаат правна основа.

‘ПРОДОЛЖЕНАТА РАКА НА КРЕМЉ ВО ЕУ’ – Унгарија ја блокираше заедничката изјава на…

Унгарија го блокираше заедничкото соопштение на земјите-членки на Европската унија за налогот за апсење на претседателот на Русија, Владимир Путин издаден од Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг, пишуваат украинските медиуми. Поради

Олаф Шолц ја поздрави одлуката на МКС за апсење на Владимир Путин и порача: “ФАКТ Е ДЕКА НИКОЈ НЕ Е…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ја поздрави одлуката на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин, велејќи дека тоа покажува дека никој не е над законот. Претходниот ден МКС

Бајден ја поздравува одлуката на МКС за апсење на Путин: “Ова испрати силна порака!“, Кремљ потегот…

Претседателот на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден изјави во петокот дека претседателот на Русија, Владимир Путин извршил воени злосторства и дека одлуката на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налог за негово апсење