Активен Таг

Словенија

СЛОВЕНИЈА ГО ЗАБРАНИ ПОПУЛАРНИОТ ЕНЕРГЕТСКИ ПИЈАЛОК ПО КОЈ ЛУДУВААТ МЛАДИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА –…

Кофеинската верзија на многу популарниот и светски познат енергетски пијалок PRIME (Прајм) е забранета во Словенија бидејќи содржи состојка Л-теанин, која не е дозволена во безалкохолните пијалоци, соопшти Управата за безбедност на храна

ФЕНОМЕН ВО СЛОВЕНИЈА – Цените на производите во продавниците масовно паѓаат, некои и 50 отсто

Откако цените на храната дивееја во Словенија во првата половина од годинава, žurnal24 пишува дека трговците во Словенија почнале да ги намалуваат цените на храната, а одредени категории доживеале попуст и до 50 отсто. Тие стапиле во

ФОТО | ХОРОР НА АВТОПАТ ВО СЛОВЕНИЈА – Целосно изгоре автобусот што возел на релација од…

Претходната вечер (недела) нешто по полноќ на автопат во Словенија односно на делницата од Обрежје до Љубљана, се запали автобус на босанско-херцеговскиот превозник „Кантиќ“ кој возел на релација Сараево-Франкфурт. Властите од Бања Лука

СТРАШНИ ПОСЛЕДИЦИ ОД ПОПЛАВИТЕ ВО СЛОВЕНИЈА – Речиси 500 згради несоодветни за живеење, 34…

Според прелиминарните податоци на Владата на Словенија, во разорните поплави што се случија во таа земја на почетокот на август, целосно се уништени 34 згради, додека речиси 500 згради биле непогодни за живеење, а 649 лица се раселени.

“БРОЈКАТА Е ЗАПРЕПАСТУВАЧКА!“ – Објавена е нова проценка за штетите предизвикани од…

„Штетите од катастрофалните поплави во Словенија ќе достигнат неколку милијарди евра“, изјави во понеделник премиерот на државата, Роберт Голоб. Во најлошите поплави досега во историјата на Словенија загинаа најмалку шест лица, а водата

“ЕВРОПСКАТА УНИЈА Е НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ НА СЛОВЕНИЈА!“ – Урсула фон дер Лајен најави…

„Европската унија е подготвена да и ја даде потребната поддршка на Словенија во врска со поплавите предизвикани од обилните дождови во земјата“, изјави во саботата претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. „ЕУ е на

ФОТО | РЕТКИ СЕ ЛУЃЕТО КАКО ЛУКА ДОНЧИЌ – Кошаркарот има големо срце: Словенецот најави…

Познатиот словенечки кошаркар Лука Дончиќ донесе одлука која го воодушеви целиот регион. Имено, тој преку својата хуманитарна организација ќе им помогне на најзагрозеното население погодено од страшните поплави кои ја погодија

ЧЕТВРТА ЖРТВА ОД НЕВРЕМЕТО ВО СЛОВЕНИЈА – Тело на маж било пронајдено на неколку стотини метри…

Тело на маж е пронајдено денес на неколку стотини метри од куќата во која живеел на брегот на Сава во населбата Томачево, недалеку од Љубљана во Словенија, објавија тамошните медиуми. Според првичните информации, се претпоставува дека

ВИДЕО | СНИМКА ОД КОЈА СЕ ЗАЛЕДУВА КРВТА ВО ВЕНИТЕ! Погледнете ја оваа страшна сцена од невремето во…

Словенија ја зафати силно невреме, а на социјалните мрежи се појавуваат разни видео-снимки од кои едно покажува како дрвја се лизгаат на пат. Како што може да се види на гореспоменатото видео, дрвјата паднале на патот лоциран во

Драма над Словенија, патнички авион кој летал за Родос имал блиска средба со НЛО!? Пилотот панично…

Пилот на патнички авион во саботата имал необична средба на небото над Словенија која не можел да ја објасни, па повикал помош од службата за контрола на летот. „Имам едно необично прашање - Дали можеби има воен авион на приближно 40