Активен Таг

Јенс Столтенберг

Јенс Столтенберг: “Европејци, зголемете го производството на оружје!“

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ги повика Европејците да го засилат производството на оружје за да ги зголемат испораките за Украина и да ги надополнат сопствените резерви, во интервју објавено во германските медиуми во

И Владата на Унгарија го поддржува членството на Шведска во НАТО – Виктор Орбан објави:…

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, на социјалната мрежа X (Твитер) објави дека на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во телефонски разговор му рекол дека унгарската Влада го поддржува членството на Шведска во НАТО.

Јенс Столтенберг: “НАТО будно ја следи ситуацијата во Полска!“

„НАТО ја следи ситуацијата во Полска по извештаите дека руска ракета можеби навлегла во воздушниот простор на земјата-членка на Алијансата“, напиша генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на социјалната мрежа Х (Твитер).

“ВОЈНИТЕ СЕ НЕПРЕДВИДЛИВИ“ – Јенс Столтенберг порачува: “Треба да се подготвите и за лоши…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, вели дека војните се инхерентно непредвидливи и дека „треба да се подготвиме и за лоши вести од Украина“. Јенс Столтенберг, во интервју за германската телевизија ARD, одговарајќи на

“ДОЈДЕ ВРЕМЕ ДА ГО НАПРАВЕТЕ ТОА“ – Јенс Столтенберг со јасна порака до Реџеп Таип Ердоган:…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денес му порача на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, дека „дојде време“ Турција да го ратификува документот за приклучување на Шведска во западниот

“НЕМАМ СОВЕТ ЗА ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА СРЕДБАТА“ – Јенс Столтенберг без одговор дали земјите од…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, попладнево, на прес-конференција во Брисел, се воздржа да одговори на прашањето дали е добро земјите од Алијансата да учествуваат на состанокот на Организацијата за безбедност и соработка во

НАТО внимателно ги следи зголемените тензии на Западен Балкан, генералниот секретар испрати јасна…

„НАТО ќе направи се што е потребно за да обезбеди мир и стабилност на Западен Балкан бидејќи тоа е важно за цела Европа“, порача во вторник генералниот секретар на Северно-Атлантската Алијанса, Јенс Столтенберг. „Бидете уверени, НАТО

Јенс Столтенберг: “Украинците не мрднаа на бојното поле во последната година и покрај огромната…

Украина не успеа да ја придвижи линијата на фронтот во конфликтите со Русија во последната година и покрај значителната поддршка на НАТО, порача денес генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. На прес-конференцијата пред

БЕЛГРАД ГО ВОЗНЕМИРИ КРЕМЉ СО СВОИТЕ “ЛУДОРИИ“ – Александар Вучиќ го пофали НАТО, а пораката…

Медиумите во Србија повеќе или помалку не покажаа дополнителен интерес за протерувањето на Хрвоје Шнајдер, главниот секретар во амбасадата на Хрватска во Белград. Хрвоје Шнајдер е протеран поради шпионажа, објавија во понеделникот вечерта

ВИДЕО | ЈЕНС СТОЛТЕНБЕРГ ЈА ЗАПОЧНА ПОСЕТАТА НА МАКЕДОНИЈА – Славјанка Петровска го пречека на…

По официјалниот пречек пред Владата, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, треба да има тет-а-тет средба со претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, по што ќе следува билатерална средба на двете делегации.