Активна Категорија

Анализи

ОВИЕ СЕ СИМПТОМИТЕ НА ИНФИЦИРАНИ ОД “ГРИПОН” – ВКРСТУВАЊЕ НА ГРИП И КОРОНА:…

Погледнете кои се симптомите на вкрстување на грип и корона вирус! Од Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“ информираат дека во Белград имало вкрстување на грипот и корона вирусот. Досега на територијата на

Најсанкционираните земји во светот

По војната која започна на 24 февруари 2022 година Русија стана најсанкционирана држава во светот и неславниот рекорд го презеде од Иран, државата од Блискиот Исток која долго време беше на врвот Русија беше соочена со 2.695 санкции

Жените се свесни за економското насилство, но тоа потешко се препознава оти е покриено со изјави на…

Секогаш кога се зборува за родово базирано и семејно насилство несвесно се наметнуваат физичкото и психолошкото насилство, а се занемарува економското насилство како една од формите на родово базирано и семејно насилство. Економското

Една од најголемите студии за вакцинација против болеста Ковид-19 покажа дека прележаната инфекција…

Заштитени сме од Ковид-19 ако претходно сме биле заразени со вирусот, како и ако сме вакцинирани, заврши во петокот една од најголемите студии на оваа клучна тема за справување со епидемијата и рече дека заштитата трае барем толку долго

Жртвите во Турција од земјотресите надминаа 41 илјада, операциите за спасување продолжуваат само во…

Бројот на жртвите во Турција од разорните земјотреси во земјата од пред две недели веќе надмина 41 илјада луѓе, пренесе турската приватна телевизија НТВ. Според последните податоци на Дирекцијата за управување со катастрофи и вонредни

Што е Марбург вирус? Многу е заразен, стапката на смртност е до 88 проценти, а ова се симптоми на…

Светската здравствена организација потврди избивање на смртоносниот вирус Марбург во Екваторијална Гвинеја оваа недела. Потврдено е дека вирусната треска убила најмалку едно лице во земјата и е поврзана со уште осум смртни случаи,

Спасувачите поместуваат планини од урнатини за да дојдат до преживеаните

Тимовите за пребарување и спасување се пробиваат низ планини од урнатини по смртоносните земјотреси кои на 6 февруари го погодија југот на Туркије. Поголеми делови од центарот на градот Кахраманмараш, епицентарот на земјотресот со

Длабочината и интензитетот виновни за разорноста на земјотресот во Туркије (ВИДЕО)

Експертите и научниците се согласни дека земјотресите биле екстремно силни, со јачина која ретко се случува, и дека зградите не биле доволно силни да го издржат тресењето. Двата силни земјотреси кои ја погодија Туркије го привлекоа

Од омилен до непријател број 1 – Знаете ли кој е човекот десно од Тито? Му беше кум на Броз,…

Се до падот бил втор човек на државата. Затвореник и главен полицаец, кум на Тито и партиски елиминиран, човек кој со децении молчеше, а чиј погреб се славеше - сето тоа беше Александар Лека Ранковиќ, пишува Би-би-си. Во Втората

ОЕЦД: Хрватска втора по смртност од рак во ЕУ

Во 2019 година, во Хрватска се регистрирани 311 смртни случаи од рак на 100.000 жители, 25 отсто повеќе од просекот во ЕУ. Полошо е само во соседна Унгарија, јави Хина. Најчести причини за смртност од рак кај мажите во 2019 година биле