Активна Категорија

Анализи

СТУДИРАШЕ ВО БЕЛГРАД, беше дел на 38-та класа на поранешната ЈНА, а специјалност му биле снајперите:…

Талат Џафери веќе го троши и вториот ден на функцијата претседател на техничката влада на Македонија, со што стана првиот Албанец на чело на Владата во Скопје. Тој беше припадник, иако во последно време тоа сака да го остави надвор од

Дури 46 отсто од разведените парови велат дека го прекинале бракот поради истата причина (не се…

Според податоците од Центрите за контрола и превенција на болести, 690.000 парови се развеле само во САД во 2021 година. Тоа е околу половина од оженетите. Според истражувањето на Форбс советникот, постојат неколку фактори за кои

Албански државјанин починал по здобиени повреди при градежни активности во селото Баланци

Албански државјанин при изведување градежни работи во селото Баланци, општина Центар Жупа, се здобил со тешки повреди и починал. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димовски потврди дека се работи за 41-годишен жител од Пешкопеја.

Грците испратиле засилување кај реката Марица: Големиот пожар кај границата со Турција не стивнува,…

Грчките власти денеска испратија засилување за гаснење на големиот пожар кој не стивнува веќе десет дена во реонот на пристанишниот град Александрополис и реката Еврос (Марица) во близина на границата со Турција. Противпожарната служба

Владата на Федерацијата на БиХ го прогласи 16 август за Ден на жалост

Владата на Федерацијата Босна и Херцеговина на денешната телефонска седница донесе одлука за прогласување на 16 август за Ден на жалост во овој ентитет на Босна и Херцеговина. Во образложението беше посочено дека Владата на Федерацијата

Рубљата падна на најниската вредност во однос на доларот од почетокот на војната

РУСКАТА рубља падна за време на тргувањето во петокот во Москва на најниската вредност во однос на американскиот долар од првиот месец од војната во Украина. Курсот од 96 рубљи за еден долар е продолжение на континуираниот пад на вредноста

РАЗОРНИ БУРИ, ПОЖАРИ, СУШИ…Мрачни прогнози за нашата планета: Се плашите од климатските промени?

Со децении, климатолозите предупредуваат на промени кои ќе резултираат со се поекстремни временски услови. Медитеранот се загрева најбрзо во светот Дури четири лица загинаа во страшното невреме што минатата недела ја опустоши Хрватска,

Кои се луѓето кои сакаат а ги исечат трите прсти на Влаховиќ? Ова е страшна приказна за навивачите…

Душан Влаховиќ добил луди закани, наводно од навивачите на ПСЖ, дека „ќе му отсечат три прста“?! Тоа беше причина да се изгребе под површината и да се анализира кои се овие луѓе и колку се опасни ваквите закани… Навивачите на ПСЖ се

Шефот на ЦИА смета дека Путин му подготвува одмазда на Пригожин

Директорот на ЦИА Вилијам Барнс тврди дека рускиот претседател Владимир Путин веројатно сè уште размислува како да се справи со шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин. Пред еден месец, платениците на Вагнер и нивниот шеф организираа бунт во

НЕПРИЈАТА НЕПОЗНАНИЦА ЗА КИЕВ! Моќта на рускиот тенк Т-90 е болно изненадување за украинската…

Сериозна конкуренција на тенковите од западно производство!? Борбените карактеристики и мобилноста на рускиот тенк Т-90М „Прорив“ непријатно ја изненадиле украинската армија , пишува весникот „Милитари воч магазин“. Експертите