Активен Таг

Сергеј Лавров

БУГАРИЈА НЕ САКА ДА СЕДИ НА ИСТА МАСА СО РУСИЈА – Откако му го забрани летот, Марија Габриел…

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија, Марија Габриел, го коментираше нејзиното рано заминување од Министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје пред пристигнувањето на првиот човек на руската дипломатија, Сергеј Лавров.

Александар Вучиќ: “Сергеј Лавров ја кажа вистината – Запад ја измами Србија“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Дубаи изјави дека министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров на Министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје ја кажал вистината, односно дека - „Запад ја измами Србија по

НЕРВОЗНИОТ СЕРГЕЈ ЛАВРОВ ГИ ОПОМЕНА КОЛЕГИТЕ ВО СКОПЈЕ – Русија јасно порача која земја ќе…

Mинистерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, се чини дека индиректно ѝ се закани на Молдавија среде тековната војна против Украина, за која Кремљ продолжува да тврди дека ја извршил Запад. Имено, Сергеј Лавров

ВИДЕО | СЕРГЕЈ ЛАВРОВ ПОНИЖЕН И БОЈКОТИРАН – Хаос во Скопје поради изјавите на првиот човек на…

Mинистерot за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, денес изјави дека Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) е пред колапс и дека Запад ги убива шансите за заживување на таа организација. Ова го

ВИДЕО | КАКВО ПОНИЖУВАЊЕ ЗА СЕРГЕЈ ЛАВРОВ – Министрите станаа за време на неговиот говор и…

Министрите за надворешни работи на одредени земји кои учествуваат на 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје го бојкотираа обраќањето на министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров.

ФОТО | СЕРГЕЈ ЛАВРОВ ДОБИ НЕПРИЈАТНО ИЗНЕНАДУВАЊЕ ВО СКОПЈЕ – На неговото место во “Борис…

Амбасадата на Руската Федерација во Скопје, на својата официјална страна на социјалната мрежа Фејсбук објави дека министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, добил „непријатна“ порака за време на Министерскиот состанок на

“ОПАСНА ГЛУПОСТ НА НЕКОЈ ШЕГОБИЕЦ“ – Тешки зборови од Русија за потегот на Бугарија за кој…

Доаѓањето на првиот човек на руската дипломатија Сергеј Лавров на 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје во четвртокот предизвика полемика меѓу земјите-членки. Учеството го откажаа Украина, Полска и балтичките земји, а

КАКО ПРВИОТ ЧОВЕК НА РУСКАТА ДИПЛОМАТИЈА ДОЈДЕ ВО МАКЕДОНИЈА ? Сергеј Лавров мораше да ја промени…

Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, во текот на ноќта пристигна во Скопје на состанокот на 30. Министерски состанок на ОБСЕ, што се одржува во Македонија. Должината на рутата на патување на руската

КАКОВ “ШАМАР“ ЗА РУСИЈА – Ентони Блинкен и Жозеп Борек го искулираа Сергеј Лавров, а Бугарија…

Државниот секретар на Соединетите Американски Држави (САД), Ентони Блинкен, во средата вечерта беше во Скопје, во пресрет на денешниот Министерски состанок на ОБСЕ и се сретна со министерот за надворешни работи Бујар Османи, но по

ЖОЗЕП БОРЕЛ ПРИСТИГНА ВО СКОПЈЕ И УПАТИ ОСТРА ПОРАКА ДО СЕРГЕЈ ЛАВРОВ – “Да му каже на…

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, пристигна во Скопје по повод 30. Министерски состанок на ОБСЕ кој официјално започнува утре со почеток од 10:00 часот и ќе трае до 1. декември.